Efektīvs elektrības pieslēgums ļauj atgūt ierīkošanas izmaksas

Lai sekmētu uzņēmējdarbībai labvēlīgas vides attīstību, "Sadales tīkls" jau vairākus gadus piedāvā īpašu uzņēmēju atbalsta mehānismu, kas palīdz ātrāk sasniegt labas energopārvaldības mērķus. Ja plānojat ierīkot jaunu elektrības pieslēgumu vai palielināt esošā pieslēguma atļauto slodzi, izvēlieties pieslēgumam nepieciešamo jaudu un jau laikus izpētiet, vai un cik lielā apmērā varēsiet atgūt investīcijas.


Kā darbojas atbalsta mehānisms

Atbalsta mehānisms ir pieejams uzņēmumiem, kuru jaunais elektrības pieslēgums vai esošā pieslēguma jaudas palielinājums ir zemsprieguma 0,4 kV elektrotīklā ar pieslēguma jaudu lielāku par 100 A vai vidsprieguma elektrotīklā. Sava elektrības pieslēguma tehnisko informāciju varat ērti aplūkot "Sadales tīkla" klientu portālā e-st.lv

Efektīvi izmantota elektrības pieslēguma slodze ir investīciju atgūšanas pamatnosacījums, un patērētais elektrības daudzums tiek izmantots, lai aprēķinātu atgūstamo izmaksu apjomu. Ja elektrības pieslēgums, pieejamā slodze un elektrības patēriņš atbilst noteiktajam, uzņēmums automātiski saņem atbalsta mehānisma priekšrocības. Precīziem aprēķiniem pieejamas elektrības pieslēguma slodzes efektivitātes aprēķina formulas

Princips ir pavisam vienkāršs – jo precīzāk būsiet noteikuši maksimālo elektrības pieslēgumam vienlaikus nepieciešamo slodzi un pilnvērtīgāk to izmantosiet, jo ātrāk un vairāk no ieguldītā atgūsiet.


Izmaksu atgūšanas kārtība

Jauna elektrības pieslēguma ierīkošanā vai esoša pieslēguma slodzes palielināšanā ieguldīto atgūsiet pakāpeniski. Savā elektrības rēķinā to redzēsiet kā atlaidi sadales sistēmas operatora pakalpojumam.

Atlaides piemērošanas kārtība ir šāda: līdzko jūsu patēriņš sasniegs 15% no maksimāli iespējamā 12 mēnešu perioda patēriņa, jūs sāksiet saņemt 50% atlaidi sadales sistēmas operatora pakalpojumam. Atlaide būs spēkā līdz šī perioda beigām. Tad sāksies jauns 12 mēnešu periods, un atlaidi atkal varēsiet saņemt, sasniedzot 15% no šī perioda maksimālā iespējamā patēriņa. Detalizēti atlaižu piemērošanas nosacījumi pieejami "Sadales tīkla" izstrādātajā kārtībā

Šāda atlaižu sistēma investīciju atgūšanai jums būs pieejama ne ilgāk kā piecus gadus un būs atkarīga no tā, cik efektīvi izmantosiet pieejamo slodzi. Tā ļaus pilnībā vai daļēji atgūt jauna elektrības pieslēguma ierīkošanas vai slodzes palielināšanas izmaksas. Atbalsta mehānisma darbības periods var būt arī īsāks, ja atlaižu kopsumma sasniegs jauna elektrības pieslēguma ierīkošanas vai slodzes palielināšanas izmaksas jau pirmo pāris gadu laikā. 


Efektīvam elektrības pieslēgumam ir arī citas priekšrocības

Ierīkojot jaunu pieslēgumu vai palielinot esošā pieslēguma slodzi, rūpīgi izpildīts mājasdarbs jeb kritiski izvērtēta nepieciešamā slodze ļaus iegūt elektrības pieslēgumu, kas atmaksājas. Pirmkārt, tas nozīmē, ka ierīkošanas maksa būs optimāla un to varēsiet īsā laikā atgūt. Otrkārt, arī ikmēneša maksājumi par sadales operatora pakalpojumiem būs iespējami zemākie, jo daļu no tiem veido arī maksa par elektrības pieslēguma maksimālo atļauto slodzi, un tikai jūsu ziņā ir, cik pilnvērtīgi jūs to izmantojat! Lai jau iepriekš uzzinātu aptuvenas jūsu elektrības pieslēguma ikmēneša izmaksas par sadales operatora pakalpojumiem, jūsu ērtībām pieejams tarifu kalkulators


Uzņēmēju pieredze

"Slodzi palielinot, jau zinājām, kā šis atbalsta mehānisms strādā, jo bija pieredze pieslēgumu izbūvējot, tāpēc mērķtiecīgi plānojām, meklējām izdevīgākos risinājumus un ieguldīto ļoti ātri arī atguvām. Domāju, ka mūsu priekšrocība ir uzņēmējdarbības specifikā – SIA "Baltic block" specializējas izturīgu kompozītmateriālu palešu bloku ražošanā. Ražotne strādā 24 stundas diennaktī, un elektrības patēriņš visu laiku ir diezgan vienmērīgs. Īstenojot šos projektus, mums svarīgi bija arī tas, ka nestandarta situācijā "Sadales tīkls" varēja piedāvāt individuālu pieeju un risinājumus."

Kristaps Kezis, SIA "Baltic block", projektu vadītājs


"SIA "Vudlande" galvenais darbības virziens ir kaltētu, ēvelētu zāģmateriālu ražošana. Mūsu kaltes darbojas nepārtraukti, bet pārējās ražotnes darbu grafiks tiek pakārtots dažādiem būtiskiem faktoriem, tostarp arī enerģijas patēriņa efektivitātei. Uzņēmuma elektrospeciālisti seko līdzi elektrības tirgus cenām un vērtē arī paša pieslēguma noslodzi. Profesionāla operacionālā vadība mums palīdz būt efektīviem un palīdzēja arī īsā laikā atgūt to, ko bijām samaksājuši par elektrības pieslēguma slodzes palielināšanu."

Māris Zālītis, SIA "Vudlande" valdes loceklis


"Uzņēmējdarbībai attīstoties, mums radās vajadzība pēc papildu iekārtām, kas ļautu palielināt ražošanas apjomu, bet jaunajām iekārtām savukārt bija vajadzīga papildu jauda. Sapratām, ka nepieciešams palielināt tobrīd SIA "Byko-Lat" pieejamo elektrības pieslēguma slodzi. Konsultējāmies arī ar "Sadales tīkla" speciālistiem un nonācām pie optimāla risinājuma, kas atlaižu formā ļāva jau gada laikā atgūt visu slodzes palielināšanā investēto. 

SIA "Byko-Lat" ir viens no vadošajiem koksnes produkcijas eksportētājiem Latvijā un praksē ir ieviesis energopārvaldības sistēmas standartu ISO 50001. Uzskatām, ka efektīva energosistēma ir neatņemama veiksmīgas ražošanas uzņēmuma darbības sastāvdaļa."

Kārlis Birums, SIA "Byko-Lat" valdes loceklis