AS “Augstsprieguma tīkls” 5.aprīlī plāno pārbaudīt vēja parka iekārtu noturību pret bojājumiem

Nodrošinot elektroenerģijas sistēmas darbības stabilitāti un noturību pret bojājumiem, AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) veiks vēja parka pārbaudi, mākslīgi izraisot īsslēgumu līdz 0.25 sekundēm 110 kilovoltu (kV) pārvades tīklā pie apakšstacijas Popē. Pēc AST rīcībā esošās laika prognozes atbilstošs vēja ātrums un pārbaude plānota 5.aprīlī, laikā starp plkst.0.00 līdz 3.00.

“Elektroiekārtas pārbaudes laikā prognozējam īslaicīgas (līdz 0.25 s) sprieguma svārstības, prognozējam, ka šo ietekmi vairāk varētu izjust Kurzemes reģionā, bet kopumā tas atbildīs tīkla iespējamām svārstībām ikdienas režīmā. Līdzīgi reāli tehnoloģiskie traucējumi dažādās vietās pārvades sistēmā notiek vidēji līdz piecām reizēm mēnesī. Lai mazinātu iespējamo pārbaudes ietekmi uz elektroenerģijas lietotājiem – ražošanas procesiem, pakalpojumu nozari un tajā skaitā attālinātām mācībām, pārbaude notiks nakts laikā,” plašāk stāsta AST Dispečeru dienesta vadītājs Ivars Moisejs.

Aktuālajai informācijai AST aicina sekot AST sociālo tīklu kontos (primāri Twitter). Par pārbaudes veikšanu AST ir informējis pie pārvades sistēmas pieslēgtos sadales sistēmas operatorus, lietotājus un ražotājus.

Tā kā elektroiekārtas pārbaudes laikā sagaidāms īslaicīgs (līdz 0.25 s) sprieguma iekritums, kas galvenokārt skars Latvijas elektrotīkla rietumu daļu, pārbaudes periodā elektrosadales operators AS “Sadales tīkls” sekos līdzi notikumiem pārvades tīklā, pēc nepieciešamības operatīvi reaģējot uz neplānotiem elektroapgādes traucējumiem savā tīklā.

Lai gan pārbaudes laikā prognozētas sprieguma svārstības, kādas iespējamas arī tīkla darbībā ikdienas režīmā, tomēr “Sadales tīkls” aicina tiem uzņēmumiem, kam svarīgs nepārtraukts ražošanas process un kas izmanto īpaši jutīgas rūpnieciskās iekārtas, izvērtēt papildu to aizsardzības iespējas gan vēja parka pārbaudes laikā, gan arī ilgtermiņā:

AST informē, ka elektroiekārtas pārbaude ir nepieciešama, lai izpildītu “Tīkla kodeksa elektroenerģijas nozarē” 4. pielikumā noteiktās prasības par obligātajām pārbaudēm pie elektroenerģijas sistēmas pieslēdzamai jaunai elektroiekārtai. Lai kopumā nodrošinātu elektroenerģijas sistēmas darbības stabilitāti, nepieciešams veikt jaunu sistēmas dalībnieku bojājumnoturības pārbaudi.