Elektrostacijas pieslēgšana
Aktuāli!
Rūpējoties par ātrāku elektrostaciju pieslēgšanu esam samazinājuši iesniedzamo dokumentu skaitu elektrostacijas pārbaudei, turklāt elektrostacijām ar invertora tipa ģenerējošam iekārtām un ražošanas jaudu līdz 50 kW turpmāk elektrostaciju pārbaudes mērījumi nebūs jāveic – uzreiz pēc dokumentu iesniegšanas, saņemsiet atļauju pieslēgties paralēlam darbam ar "Sadales tīkls" elektrotīklu.
Piesakot pakalpojumu, ņemiet vērā, ka, sākot ar šī gada 3. aprīli, ir noteikta elektrostaciju pieslēgšanas / ražošanas jaudas palielināšanas izvērtēšanas un saskaņošanas maksa, kas būs jāmaksā reizē ar pieslēguma līguma noslēgšanu. Pakalpojumu cenrādis
Lai ražotu elektrību mājoklim, uzņēmumam vai arī ar mērķi saražoto enerģiju pārdot, jums ir iespēja uzstādīt un paralēlam darbam ar "Sadales tīkla" elektrotīklu pieslēgt elektrostaciju jeb elektroenerģijas ražošanas iekārtu sistēmu ar kopējo ražošanas jaudu, kas pārsniedz 11,1 kW trīs fāžu slēgumā (nominālā strāva lielāka par 16 A).
Ražošanas iekārtas, kuru jauda ir mazāka par 11,1 kW, tiek dēvētas par mikroģeneratoriem. Mikroģeneratora pieslēgšana
Lai pieslēgtu kopējam elektrotīklam elektrostaciju ar ražošanas jaudu, kas lielāka par 14,999 MW, aicinām vērsties pie pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls"
SVARĪGI PRIEKŠDARBI
Ieskatieties brīvās jaudas kartē un pārliecinieties, ka plānotajai elektrostacijas atrašanās vietai tuvākajā apakšstacijā ir pieejama jūsu elektrostacijai nepieciešamā jauda. Iepazīstieties ar elektrostaciju pieslēgšanas pieteikumu rindu; tajā atspoguļoti realizācijā esošie pieteikumi un līdz 12.04.2023. iesniegtie pieteikumi, kuriem tiek gatavotas tehniskās prasības.
Ja šobrīd konkrētajā apakšstacijā brīvas jaudas nav, piesakiet elektrostacijas pieslēgšanu un saņemiet tehniskās prasības pieslēgumam ar ierobežotu eksporta jaudu vai arī izvērtējiet iespējas pieslēgt elektrostaciju citā apakšstacijā vai pie pārvades operatora AS "Augstsprieguma tīkls" elektrotīkla.
Laikus noskaidrojiet vietējās pašvaldības prasības, kas var ietekmēt elektrostacijas uzstādīšanas iespējas noteiktā teritorijā.
Izpētiet Klimata un enerģētikas ministrijas (iepriekš - Ekonomikas ministrijas) prasības ražošanas jaudu palielināšanai vai jaunu ražošanas iekārtu ieviešanai. Ja vēlaties uzstādīt ražošanas iekārtu ar kopējo ražošanas jaudu 500 kW un vairāk, saņemiet atļauju elektrostacijas uzstādīšanai. Elektrostaciju ar mazāku ražošanas jaudu uzstādīšanai Klimata un enerģētikas ministrijas atļauja nav vajadzīga.
Ņemiet vērā!
Ja vēlaties uzstādīt elektrostaciju ar kopējo ražošanas jaudu 500 kW un vairāk, elektrostacijas pieslēgšanas pieteikumu pieņemsim tikai tad, ja kopā ar to iesniegsiet arī Klimata un enerģētikas ministrijas atļauju.
ELEKTROSTACIJAS PIESLĒGŠANA
Aicinām elektrostacijas pieslēgšanas dokumentus "Sadales tīklam" iesniegt elektroniski.
Pieteikums
Aizpildiet un iesniedziet pieteikumu klientu portālā e-st.lv
Līgums un vienošanās
Parakstiet dokumentus ar drošu elektronisko parakstu un sūtiet uz e-pastu st@sadalestikls.lv
Dokumenti elektrostacijas pārbaudei un pieslēgšanas atļaujas saņemšanai
Parakstiet dokumentus ar drošu elektronisko parakstu un iesniedziet "Sadales tīklam", aizpildot elektrostacijas pārbaudes pieteikumu tehniskās informācijas portālā saskano.sadalestikls.lv
Ja jums nav iespējas iesniegt dokumentus elektroniski, parakstiet un nosūtiet tos papīra formātā uz pasta adresi: AS "Sadales tīkls", Šmerļa iela 1, LV-1160, Rīga.
Atcerieties!
Parakstīta vienošanās papīra formātā jāiesniedz trīs eksemplāros, savukārt līgums divos eksemplāros.
![]() |
Atcerieties! |
![]() |
Pievērsiet uzmanību! |
![]() |
Pievērsiet uzmanību! |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Pievērsiet uzmanību! Vispārējās prasībās būvkomersantu atbilstībai |
![]() |
Ņemiet vērā! |
![]() |
|
![]() |
Atcerieties! |
![]() |
Ņemiet vērā! |
![]() |
Pievērsiet uzmanību! Sertifikācijas prasības elektroenerģijas ražošanas iekārtu uzstādītājiem |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Pievērsiet uzmanību! |
![]() |
Ņemiet vērā!
Ņemiet vērā! |
![]() |
Atcerieties! Ņemiet vērā! |
![]() |
Ņemiet vērā! |
Atcerieties!
Ja plānojat saražoto elektrību nodot kopējā elektrotīklā, laikus noslēdziet līgumu ar jūsu izvēlētu elektroenerģijas tirgotāju par elektrības iepirkšanu.
![]() |
Ņemiet vērā! |
![]() |
|
Atcerieties!
Ja plānojat saražoto elektrību nodot kopējā elektrotīklā un vēl neesat noslēdzis līgumu ar jūsu izvēlētu elektroenerģijas tirgotāju par elektrības iepirkšanu, noteikti izdariet to pēc atļaujas saņemšanas.
![]() |
|
"Sadales tīkla" padomi: Kā kļūt par elektroenerģijas ražotāju, Saules paneļi dzīvoklim
NODERĪGI
Lai klienti varētu uzstādīt elektrostacijas jeb elektroenerģijas ražošanas iekārtas ar jaudu, kas lielāka par 11,1 kW, izmantot saražoto enerģiju tūlītējam pašpatēriņam un lietot no kopējā elektrotīkla saņemtu elektrību (importa jaudu) arī reģionos, kur "Sadales tīkla" infrastruktūras tehniskie parametri nespēj uzņemt kopējā tīklā gana daudz jaunas ražošanas jaudas, piedāvājam iespēju pieslēgt elektroenerģijas ražošanas iekārtas paralēlā darbā ar "Sadales tīkla" sistēmu, ierobežojot eksporta jaudu. Atkarībā no jaudas pieejamības pieslēguma punktā, klientam var tikt piedāvāts elektrostacijas pieslēgums ar daļēju vai pilnīgu eksporta jaudas ierobežojumu (0 kW). Izvēloties šādu pieslēgumu, klients varēs ietaupīt maksu par esošā elektrotīkla pārbūvi un ātrāk uzsākt elektroenerģijas ražošanu tūlītējam pašpatēriņam.

Importa jauda – elektriskā jauda, kuru klients saņem no sadales sistēmas operatora elektrotīkla un patērē savā īpašumā.

Eksporta jauda – elektriskā jauda, kuru klients saražo savā īpašumā un nodod sadales sistēmas operatora elektrotīklā.
Eksporta jauda ir jaudas plūsma no klienta elektrotīkla uz "Sadales tīkla" elektrotīklu. Eksporta jaudas ierobežojums tiek noteikts "Sadales tīkla" izsniegtajās ražošanas iekārtu pieslēgšanas tehniskajās prasībās un vēlāk arī atļaujā pieslēgt iekārtu paralēlam darbam ar "Sadales tīkla" sistēmu.
IEROBEŽOTA EKSPORTA JAUDA – ŠOBRĪD TIKAI ELEKTROSTACIJU PIESLĒGUMIEM
Ja "Sadales tīkla" izsniegtajās tehniskajās prasībās un atļaujā pieslēgt elektrostaciju paralēlam darbam ar "Sadales tīkla" sistēmu ir norādīts, ka eksporta jauda ir mazāka par elektrostacijas ražošanas jaudu, klients kopējā elektrotīklā drīkst nodot tikai atbilstošu daļu saražotās enerģijas. Ja savukārt pieļaujamā eksporta jauda ir 0 kW, tas nozīmē, ka klients drīkst izmantot saražoto enerģiju tikai tūlītējam pašpatēriņam un nedrīkst to nodot kopējā elektrotīklā.
Pieslēgums "Sadales tīkla" elektrotīklam ar ierobežotu eksporta jaudu ir šobrīd pieejams elektrostaciju jeb tādu elektroenerģijas ražošanas iekārtu ierīkošanai, kuru jauda pārsniedz 11,1 kW. Šāds pieslēguma risinājums tiek piedāvāts, ja
- esošā elektrotīkla vai 110 kV transformatora tehnisko parametru dēļ pieslēguma vietā ir eksporta jaudas ierobežojumi;
- klienta uzstādīto elektroenerģijas ražošanas iekārtu jauda ir mazāka vai vienāda ar elektroenerģijas pieslēguma maksimālo atļauto patēriņa slodzi.
Izvēloties elektroenerģijas ražošanas iekārtu pieslēgumu ar ierobežotu eksporta jaudu, klients var īsā laikā uzsākt elektroenerģijas ražošanu tūlītējam pašpatēriņam vai arī daļējam eksportam un uzreiz iestāties arī elektrostaciju pieslēgšanas pieteikumu rindā, lai pretendētu uz eksporta jaudas palielināšanu, kad pieslēguma punktā atbrīvosies vai "Sadales tīkla" investīciju projektu ietvaros tiks izbūvēta papildu jauda.
KĀ IERĪKOT KLIENTA ELEKTROTĪKLĀ EKSPORTA JAUDAS IEROBEŽOJUMU
Lai ierobežotu eksporta jaudu, klientam sava elektrotīkla galvenajā sadalnē jāuzstāda papildu elektroenerģijas skaitītājs (smart meter), kas nosaka starpību starp īpašumā saražoto un patērēto elektroenerģiju (skaitītāja uzstādīšana un konfigurācija jāveic ražošanas iekārtas uzstādītājam). Šim skaitītājam ir jāveido saikne ar elektroenerģijas ražošanas iekārtu, piemēram, invertoru, lai nodotu momentānos datus, uz kuru pamata invertors kontrolē elektroenerģijas ražošanas jaudu, neļaujot tai pārsniegt atļauto eksporta jaudu.
Piemēram, ja eksporta jauda ir ierobežota līdz 0 kW, brīžos, kad elektroenerģijas ražošanas iekārtas ražos vairāk nekā tajā pašā laikā īpašumā tiks patērēts, skaitītājs nosūtīs datus invertoram un tas automātiski samazinās elektroenerģijas ražošanas jaudu atbilstoši patēriņam. Kad patēriņš pieaugs vai elektrostacijas ražošanas jauda kļūs mazāka par aktuālo īpašuma patēriņu, piemēram, mazinoties saules intensitātei, invertors elektroenerģijas ražošanas ierobežojumu atcels.
- Elektroenerģijas ražošanas iekārtas saražo 200 kW.
- Tūlītējā pašpatēriņā izmantotas 50 kW.
- Saražotās jaudas pārpalikums ir 150 kW, kas varētu nonākt kopējā elektrotīklā.
- Skaitītāja iestatījumos noteikts eksporta jaudas ierobežojums 0 kW.
- Informācija par 150 kW pārpalikumu nosūtīta invertoram.
- Invertors samazina ražošanas jaudu par 150 kW.
EKSPORTA JAUDAS IEROBEŽOJUMA KONTROLE
Eksporta jaudas ierobežojuma izpildi uzrauga sadales sistēmas operators. Gan importēto jeb no "Sadales tīkla" elektrotīkla saņemto, gan eksportēto jeb kopējā tīklā nodoto elektroenerģiju uzskaita "Sadales tīkla" viedais elektroenerģijas skaitītājs, kas uzstādīts uz piederības robežas starp "Sadales tīkla" un klienta elektrotīklu. "Sadales tīkls" attālināti saņem viedo elektroenerģijas skaitītāju datus, to starpā arī paziņojumus, ja tiek pārkāpts "Sadales tīkla" atļaujā noteiktās eksporta jaudas ierobežojums.
Noteikto eksporta jaudas ierobežojumu neievērošana ir nopietns elektroenerģijas ražotāja pārkāpums, kas apdraud energoapgādes kvalitāti, citu klientu un viņiem piederošo elektroiekārtu drošību. Lūdzu, ņemiet vērā! – Eksporta jaudas ierobežojumu pārkāpumu situācijā "Sadales tīkls" drīkst atslēgt jūsu elektrostaciju no paralēlā darba režīma ar "Sadales tīkla" elektrotīklu vai pat pilnībā pārtraukt jūsu īpašuma elektroapgādi.
Lai veicinātu elektrostaciju pieslēgumu projektu ātrāku īstenošanu, sākot ar 2023. gada 1. janvāri, spēkā stājas noteikumi par maksas piemērošanu sistēmas jaudas rezervēšanai, kas paredzēta elektrostaciju (ar maksimālo pieļaujamo eksporta jaudu lielāku par 50 kW) pieslēgšanai vai jaudas palielināšanai.
Izmaiņas īstenotas saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likumā ietvertajiem nosacījumiem un grozījumiem SPRK padomes lēmumā Nr. 1/5 "Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas ražotājiem"
Sistēmas jaudas rezervēšanas maksas aprēķins un piemērošanas nosacījumi
Tīkla kodekss, apstiprināts ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2013. gada 26. jūnija lēmumu Nr. 1/4
Eiropas Komisijas Regula 2016/631, kas ir pamatā tīkla kodeksam par ģeneratoriem piemērojamajām tīkla pieslēguma prasībām
Ekonomikas ministrijas noteikumi atļaujas saņemšanai
MK noteikumi Nr. 253 "Atsevišķu inženierbūvju būvnoteikumi"
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lēmums Nr. 1/5 "Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas ražotājiem"
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lēmums Nr. 1/3 "Vispārējās atļaujas un reģistrācijas noteikumi enerģētikas nozarē"
Standarts LVS EN 50549-1:2019 "Prasības elektrostacijām, kas paredzētas paralēlam darbam ar sadales elektrotīklu. 1. daļa: Pieslēgums zemsprieguma sadales tīklam. Piemērošanai līdz B tipa elektrostacijām ieskaitot"
Standarts LVS EN 50549-2:2019 "Prasības elektrostacijām, kas paredzētas paralēlam darbam ar sadales elektrotīklu. 2. daļa: Pieslēgums vidsprieguma sadales tīklam. Piemērošanai līdz B tipa elektrostacijām ieskaitot"
Uzstādītā elektroenerģijas ražošanas jauda | Elektroenerģijas ražošanas moduļu tips* | Pieslēguma vieta "Sadales tīkla" elektrotīklā |
No 11,2kW līdz 499,99 kW | A tips | 0,4 kV elektrotīkls jeb zemspriegums |
No 500 kW līdz 4999 kW | B tips | 6 kV, 10kV, 20 kV elektrolīnija jeb vidspriegums |
No 5 MW līdz 14,999 MW | C tips | 6 kV, 10 kV, 20 kV kopnes 110 kV apakšstacijā jeb vidspriegums |
* Atbilstoši "Tīkla kodeksam elektroenerģijas nozarē"
Ja elektrostacijas pieslēgšanai / ražošanas jaudas palielināšanai ir nepieciešami pieslēguma izbūves darbi, tos var veikt klienta vai konkursa kārtībā "Sadales tīkla" izvēlēts būvuzņēmējs, kuram ir tiesības strādāt "Sadales tīkla" elektroietaisēs.
Vispārējās būvkomersanta atbilstības prasības
Pieslēguma izbūvei "Sadales tīkls" piegādā šādus materiālus:
- elektrostacijām, kuras tiek pieslēgtas zemspriegumā (lielākoties ar ražošanas jaudu no 11,2 kW līdz 499,999 kW) – pirmās klases elektromateriālus un iekārtas (koka stabi, transformatori, spēka kabeļi, izolēti / pārklāti vadi, VS kabeļu aksesuāri, standarta KTA, VS slēgiekārtas, jaudas slēdži, VS pārsprieguma novadītāji, VS mērmaiņi, zemsprieguma sadalnes);
- elektrostacijām, kuras tiek pieslēgtas vidspriegumā (lielākoties ar ražošanas jaudu, sākot no 500 kW) – koka stabus.
Pārējo nepieciešamo materiālu piegade ir jānodrošina būvuzņēmējam.
Pieslēguma ierīkošanai paredzētajiem elektromateriāliem ir jāatbilst "Sadales tīkla" izvirzītajām tehniskajām prasībām un jābūt iekļautiem "Sadales tīkla" materiālu reģistrā. Ja vēlaties izmantot cita veida materiālus, iesniedziet pilnībā aizpildītas "Sadales tīkla" definētās attiecīgo elektromateriālu un iekārtu tehniskās specifikācijas, pievienojot visus tehniskajās specifikācijās norādītos dokumentus.
Ja pieslēguma izbūvi un materiālu piegādi nodrošina klienta izvēlēts būvuzņēmējs, pēc projekta izstrādes vai tehniskā risinājuma saskaņošanas ar "Sadales tīklu", klientam / būvuzņēmējam ir jānosūta būvuzņēmēja elektromateriālu piedāvājums uz e-pastu st@sadalestikls.lv "Sadales tīkls" izvērtēs elektromateriālu atbilstību un cenu, un organizēs būvdarbu līguma slēgšanu ar klienta izvēlēto būvuzņēmēju.
Būvdarbi | 2021. gada vidējās izbūves izmaksas pieslēgumam vidspriegumā |
Vidsprieguma kabeļa izbūve | ar cieto segumu: ~ 67 000 EUR/km bez cietā seguma: ~ 43 000 EUR/km |
Komutācijas punkta ar uzskaiti ierīkošana | ~ 75 000 EUR |
Jaunas pievienojuma vietas ierīkošana, 110 / (6 -20) kV apakšstacijā elektrostacijām ar ražošanas jaudu virs 5 MW | sākot no ~ 45 000 EUR (katrai apakšstacijai var atšķirties) |
Brīvgaisa jaudas slēdzis ar televadību un vidēja sprieguma uzskaiti | ~ 41 000 EUR |
Publicējam elektrostaciju pieslēgšanas procesa "Sadales tīkla" darbību izpildes termiņu pārskatu. Norādītie vidējie termiņi ir indikatīvi un var mainīties atkarībā no elektrostaciju pieslēgšanas pieteikumu skaita un "Sadales tīkla" darbinieku noslodzes.
Elektrostacijas pieslēgšanas procesa posms | "Sadales tīkla" darbības | Vidējais faktiskais izpildes laiks |
1. Pieteikums | Klienta iesniegta pieteikuma reģistrēšana, izskatīšana. | 2 darbdienas |
2. Tehniskās prasības, projektēšana, būvuzņēmēju atlase | Tehnisko prasību sagatavošana. | 14 darbdienas |
Iepirkuma organizēšana. | 22 darbdienas | |
3. Pieslēguma līgums un maksājumi | Pieslēguma līguma un rēķina sagatavošana. | 8 darbdienas |
4. Pieslēguma ierīkošana un elektrostacijas uzstādīšana | Pieslēguma izbūve. | 4 mēneši |
6. Elektrostacijas pārbaude un pieslēgšanas atļaujas saņemšana* | Pirms elektrostacijas pārbaudes iesniegto dokumentu izskatīšana, vienošanās par apskati dabā. | 15 darbdienas |
Elektrostacijas apskate dabā. | 10 darbdienas no dokumentu izskatīšanas | |
Elektrostacijas pārbaudes veikšanai nepieciešamās atļaujas izsniegšana pēc apskates dabā. | 5 darbdienas | |
Pēc elektrostacijas pārbaudes iesniegto dokumentu izskatīšana, atļaujas izsniegšana. | 15 darbdienas |
* Termiņi tiek ievēroti, ja klients ir iesniedzis korekti noformētus nepieciešamos dokumentus un elektrostacija ir izbūvēta atbilstoši prasībām.
BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI
Elektrostacijas ar ražošanas jaudu, sākot ar 11,2 kW, drīkst uzstādīt gan mājsaimniecības, gan uzņēmumi, kas izvēlas ražot elektrību no atjaunojamiem energoresursiem, vienlaikus samazinot no elektrotīkla saņemtās enerģijas apjomu un kopējās izmaksas par patērēto elektrību.
Elektrostacijas uzstādīšana un invertora ieregulēšana jāveic sertificētam būvspeciālistam. Apliecības par elektrodrošības grupu netiek uzskatītas par sertifikātu, kas ļauj veikt elektroenerģijas ražošanas iekārtu uzstādīšanas darbus.
Pievērsiet uzmanību!
Lai pastiprinātu elektrostaciju uzstādīšanas un ekspluatācijas drošību, precizētas sertifikācijas prasības būvspeciālistiem, kas uzstāda elektroenerģijas ražošanas iekārtas. Elektrostaciju pieslēgšanas / jaudas izmaiņu pieteikumiem, kas tiks iesniegti, sākot ar 2023. gada 1. jūliju, elektrostacijas pārbaudes dokumentus drīkst parakstīt tikai precizētajām prasībām atbilstošs būvspeciālists; elektrostaciju pieslēgumiem, kuru pieteikumi iesniegti agrāk, šīs prasības ir rekomendējošas.
Sertifikācijas prasības elektroenerģijas ražošanas iekārtu uzstādītājiem
Elektrostacijas pieslēgums atšķirībā no jauna elektrības pieslēguma ir aprīkots ar papildu elektrotīkla aizsardzības ierīcēm. Gatavojot tehniskās prasības elektrostacijas pieslēgumam, tiek izvērtēta ražošanas jaudas iespējamā ietekme uz kopējā elektrotīkla darbību. Pēc elektrostacijas izbūves tiek veikta elektrostacijas un elektrotīkla darbības pārbaude – sprieguma kvalitātes mērījumi elektrostacijas pieslēguma vietā un citas tehnoloģiskās pārbaudes. Tikai pēc sekmīgas pārbaužu īstenošanas "Sadales tīkls" izsniedz atļauju elektrostacijas pieslēgšanai paralēlam darbam ar sadales sistēmas operatora elektrotīklu.
Invertora tipa elektrostacijā saražotās elektroenerģijas pārveidošanai tiek izmantots invertors jeb iekārta, kas pārveido saražoto līdzstrāvu ikdienas lietošanai nepieciešamajā maiņstrāvā. Invertoru visbiežāk izmanto saules elektrostacijām, var izmantot arī vēja elektrostacijām.
Elektrostacijā, kas pieslēgta pie zemsprieguma (0,4 kV) elektrotīkla, uzstādītam invertoram jāatbilst standarta LVS EN 50549-1:2019 prasībām, savukārt elektrostacijā, kas pieslēgta pie vidsprieguma (6-20 kV) elektrotīkla, uzstādītam invertoram jāatbilst standarta LVS EN 50549-2:2019 prasībām. Atbilstība standartam tiek norādīta invertora sertifikātā, tāpēc iegādājoties invertoru laikus lūdziet tirgotāju izsniegt arī invertora sertifikātu.
Klimata un enerģētikas ministrijas (iepriekš - Ekonomikas ministrijas) atļauja elektroenerģijas ražošanas jaudu palielināšanai vai jaunu ražošanas iekārtu ieviešanai ir nepieciešama, ja paralēlam darbam ar "Sadales tīkla" elektrotīklu vēlaties pieslēgt elektrostaciju ar kopējo ražošanas jaudu 500 kW un vairāk.
Atcerieties!
Ja jums jau ir elektrostacija, kurai vēlaties palielināt ražošanas jaudu un kopējā ražošanas jauda plānota 500 kW vai vairāk, vispirms nepieciešams saņemt Klimata un enerģētikas ministrijas atļauju.
Ja jums ir spēkā esoša Ekonomikas ministrijas atļauja, tā nav jāmaina, jo ir līdzvērtīga Klimata un enerģētikas ministrijas izsniegtajām atļaujām.
Klimata un enerģētikas ministrijas (iepriekš - Ekonomikas ministrijas) atļauja
Ieskatieties brīvās jaudas kartē un pārliecinieties par elektroenerģijas ražošanai pieejamās jaudas apjomu izvēlētajai elektrostacijas atrašanās vietai tuvākajā apakšstacijā.
Nē, pirms iekārtas pieslēgšanas pastāvīgam darbam noteikti jāsaņem "Sadales tīkla" atļauja. Līdz tam elektroenerģiju ražojošās iekārtas drīkst ieslēgt tikai īslaicīgi, lai veiktu iekārtas ieregulēšanu un pārbaudes. Bez atļaujas pieslēgta ražošanas iekārta var radīt bojājumu riskus jūsu un kaimiņu elektroietaisēm un dzīvībai bīstamas situācijas ikvienam, kas veic darbus elektrotīklā.
Saskaņā ar vispārējām tehniskajām prasībām elektrostacijas pieslēgšanai, elektrostacijām ar ražošanas moduļu jaudas robežvērtībām no 0,5 MW līdz 14,99 MW ir jābūt izveidotam savienojumam starp ražošanas moduli un "Sadales tīkls" dispečervadības sistēmu (SCADA), savienojumam ir jāatbilst iepriekš izsniegtajām tehniskajām prasībām.
Kad elektrostacija ir uzstādīta un gatava pieslēgšanai "Sadales tīkls" dispečervadības sistēmai (SCADA), sagatavojiet elektrostaciju pārbaudes uzsākšanai nepieciešamos dokumentus un apliecinājumu par objekta gatavību sprieguma saņemšanai, parakstiet dokumentus ar drošu elektronisko parakstu un aizpildiet pieteikumu "Elektrostacijas pārbaude un pieslēgšanas atļauja" tehniskās informācijas portālā saskano.sadalestikls.lv. Vidēji 10 darba dienu laikā izskatīsim dokumentus un sazināsimies ar jums par plānoto sprieguma padošanas laiku un datumu, kā arī par elektrostacijas pieslēgšanu "Sadales tīkls" dispečervadības sistēmai (SCADA).
Nē, lai pievienotu elektrostaciju paralēlam darbam ar sadales sistēmas operatora elektrotīklu, nepieciešama pieslēguma vieta jeb pieslēgums kopējam elektrotīklam. Pie "Sadales tīkla" elektrotīkla var pieslēgt elektrostacijas ar jaudu līdz 14,999 MW. Ja elektrostacijas ražošanas jauda ir lielāka, aicinām vērsties pie pārvades sistēmas operatora AS “Augstsprieguma tīkls"
Elektroenerģijas kvalitātes mērījumi pieslēguma vietā jāveic, lai pārliecinātos, ka uzstādītā elektrostacija atbilst noteiktajiem standartiem un ražošanas iekārta tās darbības laikā nepazeminās elektroenerģijas kvalitāti "Sadales tīkla" elektrotīklos un citu klientu elektroietaisēs. Elektroenerģijas kvalitātes mērījumi pieslēguma vietā tiek veikti atbilstoši "Tīkla kodeksam elektroenerģijas nozarē" (prasības pieejamas 4. pielikumā).
Nē, elektrostacijām ar sertificētu invertoru un ražošanas jaudu ne lielāku par 50 kW pārbaude un elektroenerģijas kvalitātes mērījumi nav nepieciešami. Atļauja pieslēgties paralēlā darbā ar "Sadales tīkla" elektrotīklu tiek izsniegta pēc dokumentu iesniegšanas tehniskās informācijas portālā saskano.sadalestikls.lv
Ņemiet vērā!
Elektrostacijai drīkst uzstādīt tikai tādu invertoru, kas atbilst standarta LVS EN 50549-1:2019 vai LVS EN 50549-2:2019 prasībām. Ja uzstādītais invertors neatbildīs standarta prasībām, atļauja pieslēgties paralēlā darbā ar "Sadales tīkla" elektrotīklu netiks izsniegta.
Lai pieslēgtu elektrostaciju, kurā tiek izmantots cits elektroenerģijas ražošanas veids vai ražošanas jauda ir lielāka par 50 kW, ir jāveic pilna elektrostacijas pārbaude un elektroenerģijas kvalitātes mērījumi.
Jaudas pieejamība ir atkarīga ne tikai no paša sadales transformatora jaudas, bet arī no konkrētā zemsprieguma un vidsprieguma tīkla garuma, tādēļ tās nevar iekļaut kopējā brīvās jaudas kartē.
Lai nodrošinātu nepārtrauktu uzraudzību un kvalitatīvu elektroapgādi uzņēmumiem, kuriem nepārtraukta elekrības piegāde ir sevišķi nozīmīga, "Sadales tīkls" piedāvā noslēgt savstarpējo attiecību nolikumu. Nolikums paredz, ka "Sadales tīkls" nodrošinās uzņēmuma elektroapgādes uzraudzību 24/7, kā arī individuāli brīdinās par iespējāmiem notikumiem elektrotīklā. Nolikumā paredzēts, ka uzņēmums, savukārt, nodrošinās kvalificētu elektroapgādes personālu, kas veiks regulāras elektroietaišu pārbaudes, kā arī informēs "Sadales tīklu". Savstarpējo attiecību nolikumu "Sadales tīkls" piedāvā noslēgt elektrostaciju valdītājiem, ja ražošanas iekārtu jauda pārsniedz 500 kW, valstiski nozīmīgiem uzņēmumiem, piemēram, slimnīcām, atsevišķos gadījumos citiem uzņēmumiem, ja to darbība var ietekmēt elektroapgādi konkrētā teritorijā.
Lai noslēgtu savstarpējo attiecību nolikumu, aizpildiet iesnieguma formu, parakstiet ar drošu elektronisko parakstu un kopā ar elektrostacijas pārbaudes dokumentiem iesniedziet to tehniskās informācijas portālā saskano.sadalestikls.lv (ja elektrostacijas pārbaude netiek veikta, sūtiet uz e-pastu st@sadalestikls.lv).
Jā, lai atteiktos no pieteikuma, iesniedziet klientu portālā e-st.lv vai sūtiet uz e-pastu st@sadalestikls.lv ar drošu elektronisko parakstu parakstītu iesniegumu
Aizpildiet un iesniedziet pieteikumu klientu portālā e-st.lv
Jā, lai pieteiktu ražošanas jaudas samazināšanu, sūtiet ar drošu elektronisko parakstu parakstītu iesniegumu uz e-pastu st@sadalestikls.lv
Izskatīsim jūsu pieteikumu un nosūtīsim jaunas tehniskās prasības un vienošanos par pieslēguma procesa īstenošanu. Parakstiet vienošanos ar drošu elektronisko parakstu un sūtiet uz e-pastu st@sadalestikls.lv
Ņemiet vērā!
Ja nesaņemsim parakstītu vienošanos 60 dienu laikā, jūs elektrostacijas pieslēguma pieteikums tiks anulēts.
Jā, ja vēlaties pagarināt tehnisko prasību derīguma termiņu, iesniedziet brīvas formas iesniegumu parakstītu ar drošu elektronisko parakstu, sūtot uz e-pastu st@sadalestikls.lv Iesniegumā norādiet pagarinājuma iemeslu. Ņemiet vērā, ka "Sadales tīklam" ir tiesības lūgt iesniegt papildu informāciju / dokumentus, kas apliecina, piemēram, līguma noslēgšanu ar elektroietaišu projektētāju (būvprojekta izstrādātāju) par būvniecības ieceres īstenošanai nepieciešamo grafisko un teksta dokumentu sagatavošanu un notiek būvprojekta izstrāde.
Izskatīsim pieteikumu un nosūtīsim jaunas tehniskās prasības un vienošanos par pieslēguma procesa īstenošanu. Parakstiet vienošanos ar drošu elektronisko parakstu un sūtiet uz e-pastu st@sadalestikls.lv
Ņemiet vērā!
Ja 60 dienu laikā nesaņemsim parakstītu vienošanos, jūsu elektrostacijas pieslēguma pieteikums tiks anulēts. Tehnisko prasību termiņu varat pagarināt vienu reizi uz laiku līdz 9 mēnešiem.