Akumulatora pieslēgšana
Pilnveidojot energosaimniecības efektivitāti, gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem ir iespēja savā īpašumā uzstādīt akumulatoru, kas ļauj uzkrāt elektrību, lai vēlāk to izmantotu pašpatēriņam vai arī nodotu "Sadales tīkla" elektrotīklā. Visbiežāk akumulatorus izvēlas klienti, kuri ražo elektrību pašpatēriņam un vēlas samazināt izmaksas, tūlītēji nepatērēto enerģiju uzkrājot un izlietojot turpat, kur tā saražota. Klientiem, kuri ražo elektrību un pārdod to elektroenerģijas tirgotājiem par Nord Pool biržas cenai piesaistītu cenu vai sniedz balansēšanas pakalpojumu, akumulators paver plašākas iespējas izmantot elektroenerģijas tirgus dinamikas priekšrocības.
Par akumulatoru tiek uzskatīta elektrības akumulācijas jeb uzkrāšanas iekārtu sistēma, kas sastāv no akumulācijas elementiem un pārveidotājiekārtas jeb invertora. Invertors ir akumulācijas iekārtu sistēmas neatņemama sastāvdaļa, kas pārveido akumulatora uzkrāto līdzstrāvu maiņstrāvā.
"Sadales tīkla" elektrotīklam pieslēgta elektrības akumulācijas iekārtu sistēma ir pielīdzināma elektrības ražošanas iekārtu sistēmai, jo tās uzkrātā enerģija var tikt nodota kopējā elektrotīklā, tālab arī pieslēgšanas nosacījumi ir vienādi.
Akumulatoru drīkst pieslēgt kopējam elektrotīklam tikai pēc "Sadales tīkla" atļaujas saņemšanas.
Akumulatora pieslēgšanu var pieteikt un iekārtu sistēmu uzstādīt vairākos veidos:
reizē ar jaunu mikroģeneratoru vai elektrostaciju, | |
papildus jau uzstādītam mikroģeneratoram vai elektrostacijai, | |
pieslēgumā, kurā elektrība netiek ražota. |
Pieslēgšanas risinājumi
Ja plānots akumulatoru uzstādīt kopā ar jaunu elektrības ražošanas sistēmu vai arī papildus jau esošai un "Sadales tīkla" elektrotīklam pieslēgtai sistēmai, piemēram, saules elektrostaciju kopā ar akumulatoru, iespējami vairāki pieslēgšanas risinājumi:
- elektrības ražošanas un akumulācijas iekārtas var pieslēgt pie viena hibrīdinvertora;
- elektrības ražošanas un akumulācijas iekārtas var pieslēgt katru pie sava invertora.
Ja vienā pieslēgumā ir vairāki invertori, iekārtu pieslēgšanas pieteikumā jānorāda visi un iestatījumu protokoli, kas jāiesniedz pirms atļaujas saņemšanas, jāsagatavo katram invertoram atsevišķi (tajā skaitā arī iepriekš uzstādītajiem, ja akumulators pievienots jau esošai elektrības ražošanas sistēmai).
Pievērsiet uzmanību!
Meklējot piemērotāko akumulācijas iekārtu sistēmu, ņemiet vērā, ka paralēlā darbā ar "Sadales tīkla" elektrotīklu varēsiet pieslēgt invertoru, kas atbilst šīm prasībām:
- mikroģeneratora invertors – ir sertificēts un iekļauts "Sadales tīkla" atzīto invertoru sarakstā
- elektrostacijas invertors – ir sertificēts un atbilst standarta LVS EN 50549-1:2019 (ja pieslēgums zemsprieguma tīklam) vai LVS EN 50549-2:2019 (ja pieslēgums vidsprieguma tīklam) prasībām.
Uzticiet darbus sertificētam speciālistam!
Sertifikācijas prasības elektroenerģijas ražošanas iekārtu uzstādītājiem
Jauns mikroģenerators un akumulators
Lai uzstādītu un "Sadales tīkla" elektrotīklam pieslēgtu jaunu mikroģeneratoru un akumulatoru jeb iekārtu sistēmu ar invertora vai vairāku invertoru kopējo jaudu līdz 11,1 kW, jārīkojas tāpat kā pieslēdzot tikai mikroģeneratoru. Mikroģeneratora pieslēgšana
- Jāaizpilda jauna mikroģeneratora pieslēgšanas pieteikums klientu portālā e-st.lv
- jāievēro tehniskās prasības. Vispārējās tehniskās prasības mikroģeneratora pieslēgšanai
- pieteikumā jānorāda atzīme par akumulatoru,
- papildu tehniskā informācija par akumulatoru netiek prasīta,
- pieslēgšanas izvērtēšana un saskaņošana ir maksas pakalpojums. Cenrādis
Pievērsiet uzmanību!
Uzstādot jaunu saules paneļu sistēmu un akumulatoru ar vismaz 5 kWh ietilpību līdz šī gada 31. decembrim, var pieteikties valsts atbalstam. Plašāka informācija Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas mājaslapā
Akumulators papildus jau pieslēgtam mikroģeneratoram
Uzstādot akumulatoru papildus jau iepriekš pieslēgtam mikroģeneratoram,
- jāaizpilda mikroģeneratora tehnisko parametru maiņas pieteikums klientu portālā e-st.lv
- jāievēro tehniskās prasības: Vispārējās tehniskās prasības mikroģeneratora pieslēgšanai
- pieteikumā jānorāda atzīme par akumulatoru, piemēram, "saules elektrostacija + akumulators",
- papildu tehniskā informācija par akumulatoru netiek prasīta,
- ja invertors un tā jauda nemainās, pieteikumā jānorāda līdzšinējā jauda un informācija par iepriekš uzstādīto invertoru.
Svarīgi!
Lai mikroģeneratora pieslēgums arī pēc akumulatora pievienošanas saglabātu mikroģeneratora statusu, invertora vai vairāku invertoru kopējā jauda nedrīkst pārsniegt 11,1 kW (trīs fāžu pieslēgumam) vai 3,7 kW (vienas fāzes pieslēgumam). Ja jauda būs lielāka, ražošanas un / vai akumulācijas iekārtu sistēmas kopā tiks pielīdzinātas elektrostacijas pieslēgumam.
Akumulators pieslēgumā bez elektrības ražošanas
Uzstādot akumulatoru ar invertora jaudu līdz 11,1 kW pieslēgumā, kurā elektrība netiek ražota, jāaizpilda jauna mikroģeneratora pieslēgšanas pieteikums, kā energoresursu veidu norādot tikai akumulatoru, un arī tālāk jārīkojas tāpat kā pieslēdzot tikai mikroģeneratoru. Mikroģeneratora pieslēgšana Pieslēgšanas izvērtēšana un saskaņošana ir maksas pakalpojums. Cenrādis
Norēķini
Klienti ar mikroģeneratora pieslēgumu arī pēc akumulatora pievienošanas norēķiniem par "Sadales tīkla" elektrotīklā nodoto elektrību
- var turpināt izmantot neto uzskaites sistēmu, ja tai pievienojušies līdz 2024. gada 30. aprīlim;
- var izvēlēties izmantot neto norēķinu sistēmu vai elektrības tirdzniecību.
Klientiem, kuru īpašumā elektrība netiek ražota, bet ir uzstādīts un "Sadales tīkla" elektrotīklam pieslēgts akumulators, ir jāatceras laikus noslēgt līgumu ar izvēlēto elektroenerģijas tirgotāju norēķiniem par kopējā tīklā nodoto elektrību.
Jauna elektrostacija un akumulators
Lai uzstādītu un "Sadales tīkla" elektrotīklam pieslēgtu jaunu elektrostaciju un akumulatoru jeb iekārtu sistēmu ar kopējo atļauto jaudu, kas lielāka par 11,1 kW, jāaizpilda jaunas elektrostacijas pieslēgšanas pieteikums klientu portālā e-st.lv
Invertora tipa elektrostacijām ar ražošanas jaudu līdz 50 kW
- jārīkojas tāpat kā pieslēdzot tikai elektrostaciju:
Elektrostacijas pieslēgšana - jāievēro tehniskās prasības:
Vispārējās tehniskās prasības elektrostacijas pieslēgšanai - pieteikumā jānorāda atzīme par akumulatoru;
- papildu tehniskā informācija par akumulatoru netiek prasīta;
- pieslēgšanas izvērtēšana un saskaņošana ir maksas pakalpojums.
Cenrādis
Elektrostacijām ar ražošanas jaudu lielāku par 50 kW
- jārīkojas tāpat kā pieslēdzot tikai elektrostaciju:
Elektrostacijas pieslēgšana - jāievēro tehniskās prasības, īpašu uzmanību pievēršot sadaļai, kurā noteiktas prasības elektrostacijām ar akumulatoru:
Vispārējās tehniskās prasības elektrostacijas pieslēgšanai - pieteikumā jānorāda atzīme par akumulatoru;
- iesniedzot dokumentus elektrostacijas pārbaudei, papildus jānorāda informācija par akumulatoru (baterijas tips, skaits, viena akumulatora un kopējā akumulatoru bateriju nominālā kapacitāte (kWh));
Elektrostacijas pārbaudes programmas un dokumenti - mērījumi un testi jāveic arī trīs pilnos akumulatora uzlādes un izlādes ciklos.
Elektrostacija ekspluatācijas paziņošanas kārtība
Elektrostacijas pārbaudes programmas un dokumenti
Ja elektrostacijas pieslēguma atļautā ražošanas jauda ir 500 kW un vairāk, akumulatoram kā energoresursu veidam jābūt norādītam arī Būvniecības valsts kontroles biroja izsniegtajā atļaujā.
Akumulators papildus jau pieslēgtai elektrostacijai
Uzstādot akumulatoru papildus jau iepriekš pieslēgtai elektrostacijai,
- jāaizpilda elektrostacijas pieteikums klientu portālā e-st.lv
- pieteikumā jānorāda atzīme par akumulatoru, piemēram, "saules elektrostacija + akumulators",
- ja invertora vai vairāku invertoru kopējā jauda nemainās, pieteikumā jānorāda līdzšinējā jauda,
- jāiesniedz dokumenti un jāveic pārbaudes un testi kā jaunai elektrostacijai,
- energoresursu veida maiņa jeb tikai akumulatora pievienošana ir bezmaksas pakalpojums.
Ja akumulatoru plānots pievienot elektrostacijas pieslēgumam ar jaudu 500 kW un vairāk, kuram "Sadales tīkla" ražošanas atļauja jau izsniegta, jāvēršas pie Būvniecības valsts kontroles biroja, lai saņemtu papildu atļauju akumulatora uzstādīšanai.
Akumulators pieslēgumā bez elektrības ražošanas
Uzstādot akumulatoru ar invertora jaudu, kas lielāka par 11,1 kW, pieslēgumā, kurā elektrība netiek ražota, jāaizpilda jaunas elektrostacijas pieslēgšanas pieteikums, kā energoresursu veidu norādot akumulatoru, un arī tālāk jārīkojas tāpat kā pieslēdzot tikai elektrostaciju. Elektrostacijas pieslēgšana Pieslēgšanas izvērtēšana un saskaņošana ir maksas pakalpojums. Cenrādis
Lai pieslēgtu akumulatoru ar atļauto jaudu 500 kW un vairāk, nepieciešama Būvniecības valsts kontroles biroja atļauja.
Norēķini
Klienti ar elektrostacijas pieslēgumu arī pēc akumulatora pievienošanas norēķiniem par "Sadales tīkla" elektrotīklā nodoto elektrību var turpināt izmantot neto norēķinu sistēmu vai elektrības tirdzniecību. Klientiem, kuru īpašumā elektrība netiek ražota, bet ir uzstādīts un "Sadales tīkla" elektrotīklam pieslēgts akumulators, ir jāatceras laikus noslēgt līgumu ar izvēlēto elektroenerģijas tirgotāju norēķiniem par kopējā tīklā nodoto elektrību.
Uzstādot akumulatoru, aicinām rūpīgi ievērot drošības prasības!
Atbilstoša temperatūra.
Lai akumulators korekti darbotos ir jāievēro ražotāja norādītais temperatūras režīms un jānodrošina laba telpas ventilācija.
Ugunsdrošība.
Akumulatorus paredzēts uzstādīt vai nu atsevišķā telpā, kurā tiek ievērotas visas ugunsdrošības prasības, vai norobežojot tā, ka aizdegšanās gadījumā, akumulācijas iekārtu sistēmu ir iespējams pilnībā izolēt.
Aizsardzība.
Aicinām izvērtēt iespēju papildus uzstādīt arī pārsprieguma un zibensaizsardzības sistēmas, lai tādejādi pasargātu savas elektroietaises no bojājumiem gadījumā, ja notiek zibens izlāde.
Saskaņots pieslēgums.
Patvaļīgi izbūvēta vai ieregulēta sistēma var radīt bojājumu riskus paša klienta un kaimiņu elektroietaisēm un dzīvībai bīstamas situācijas ikvienam, kas veic darbus elektrotīklā.
Uzticiet darbus sertificētam speciālistam!
Sertifikācijas prasības elektroenerģijas ražošanas iekārtu uzstādītājiem