Atklāj spiningošanas sezonu; makšķerniekus aicina uzmanīties gaisvadu elektrolīniju tuvumā

1. maijā, kā ierasts, Latvijā tiek atklāta spiningošanas sezona. Lai makšķerēšanas prieku neaizēnotu elektrotraumas radītas sekas, elektrotīkla uzturētājs AS "Sadales tīkls" atgādina drošības noteikumus gaisvadu elektrolīniju tuvumā. Ar makšķeri aizķerot elektrolīniju, cilvēks var gūt tādu elektriskās strāvas triecienu, kas var izraisīt dzīvībai bīstamus ķermeņa apdegumus un orgānu bojājumus.

Pirms makšķerēšanas vienmēr jāpievērš uzmanība, vai ūdenstilpes tuvumā neatrodas elektrolīnijas, un jāizvērtē attālums, lai vadi netiktu aizķerti ar makšķeres kātu vai auklu. Izmantojot makšķerkātus, kuru garums pārsniedz trīs metrus, jābūt īpaši uzmanīgam! Tāpat jāatceras, ka gan makšķerkāts, gan tā aukla var saturēt elektrisko strāvu vadošus elementus.

Sabiedrībā sastopams uzskats, ka no strāvas trieciena cilvēku pilnībā spēj pasargāt jebkāda veida gumijas zābaki un cimdi, tomēr tie ir maldi. Būtiski atcerēties, ka šādas strāvu nevadošas īpašības piemīt tikai specializētajam elektromontieru ekipējumam! Elektriskās strāvas plūsmu un stiprumu ietekmē apkārtējās vides faktori, piemēram, gaisa mitrums, saskare ar ūdeni un zemes virsmu. Tādēļ gumijas zābaki negarantē drošību, jo mitra gaisa, zemes un ūdens tuvuma dēļ elektrība var būt stiprāka par gumijas izolāciju.

Izbūvējot elektrolīnijas, "Sadales tīkls" ievēro normatīvajos aktos noteiktās drošības prasības. Elektrolīnijas visā Latvijā tiek regulāri apsekotas, novēršot  gan konstatētos, gan potenciālos bojājumus. Tāpat pie elektrolīnijām izvietotas arī brīdinājuma zīmes par bīstamību, aicinot ikvienu apzināties – elektrolīniju tuvumā vienmēr jāievēro piesardzības pasākumi.

"Sadales tīkls" ik pa laikam reģistrē gan pieaugušo, gan bērnu elektrotraumas, kas gūtas, ar makšķerēšanas inventāru aizskarot elektrolīniju vadus. Piemēram, 2021. gadā makšķerēšana traģiski noslēdzās kādam 30 gadus vecam vīrietim – nejauši aizķerot elektrolīniju, makšķeraukla aptinās ap apakšējo līnijas vadu, un cilvēks no gūtās elektrotraumas mira.

Ja tiek konstatēta bīstama situācija elektrolīniju vai citu elektroietaišu tuvumā, iedzīvotāji aicināti nekavējoties ziņot Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, zvanot 112, vai "Sadales tīklam", zvanot uz bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 8404. Ja elektronedrošas situācijas ietekmē cietis cilvēks, nekavējoties jāizsauc arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), zvanot 113 vai 112. Tuvoties cietušajam, kas guvis elektrotraumu, ir bīstami, jo, strāvas triecienu var saņemt arī pats glābējs – pirmo palīdzību var sniegt tikai pēc tam, kad operatīvie dienesti notikuma vietā atslēguši spriegumu.