LAMPĀ meklēs atbildi uz jautājumu – vai sabiedrība ir gatava maksāt par infrastruktūras uzturēšanu?

Rīt, 28. jūnijā, sarunu festivālā “Lampa”, kas norisināsies Cēsu pils parkā, AS “Sadales tīkls” kopā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju, Cēsu novada pašvaldību, un uzņēmumiem “Latvijas dzelzceļš”, “Gaso” un “Latvijas Valsts ceļi” diskutēs par infrastruktūras uzturēšanas izmaksām un meklēs atbildi uz jautājumu - vai sabiedrība ir gatava maksāt par infrastruktūras uzturēšanu un kvalitatīvu pakalpojumu? Diskusija no plkst. 14.15 līdz 15.30 notiks uz DOTS skatuves.

Diskusijā “Cik daudz sabiedrība ir ar mieru maksāt par infrastruktūru un tās uzturēšanu?” piedalīsies lielākie publiskās infrastruktūras – elektrotīkla, gāzes vadu, dzelzceļa, autoceļu – turētāji un īpašnieki, ko izmanto Latvijas iedzīvotāji; Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, kas nosaka metodikas pakalpojumu tarifu aprēķināšanai, pārbauda un regulē pakalpojumu izmaksas, un Cēsu novada pašvaldība, kas nodrošina pašvaldības infrastruktūru.

Festivāla apmeklētāji ir aicināti piedalīties diskusijā un apspriest jautājumus, cik daudz mēs paši esam ar mieru maksāt par savu labklājību – par infrastruktūru un tās uzturēšanu, kādas būtu pakalpojuma izmaksas, ja tās nebūtu regulētas, kā arī izteikt savu viedokli, kas ir svarīgāks – pakalpojuma kvalitāte vai pakalpojuma izmaksas?

AS “Sadales tīkls” valdes locekle Baiba Priedīte:Infrastruktūras – autoceļu, gāzes vadu, elektrotīkla u.c., esamība ir būtisks virzītājs valsts ekonomiskajai izaugsmei un tautsaimniecības attīstībai. Infrastruktūrai jābūt drošai un kvalitatīvai. Piemēram, dažu sekunžu ilgs elektroapgādes pārtraukums var radīt zaudējumus uzņēmējiem vairāku desmitu tūkstošu eiro apmērā. Infrastruktūras uzturēšana prasa investīcijas un izmaksas, kas ir ļoti svarīgs faktors, taču mūsu klientu apmierinātības pētījumi rāda, ka pakalpojuma kvalitātes nozīmīgums pieaug un klienti to vērtē arvien augstāk.”

“Katrai lietotāju grupai ir atšķirīgas ekspektācijas par to, kādu elektrības pakalpojuma kvalitāti sagaidīt un, cik par to maksāt. Piemēram, mājsaimniecībai dažas stundas bez elektrības diennakts gaišajā laikā var nozīmēt nelielas neērtības, bet energointensīvam ražotājam tas nozīmē ražošanas dīkstāvi un nozīmīgus materiālus zaudējumus. Latvijas elektroenerģijas lietotājiem pakalpojuma kvalitāte katru gadu pieaug. Sešu gadu laikā (2012-2018) neplānotie elektroenerģijas pārtraukumi Latvijā ir ievērojami samazinājušies – vidēji par 10% gadā, salīdzinot ar vidējo Eiropas rādītāju, kas ir 6%”, norāda Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes priekšsēdētājs Rolands Irklis.

 

Diskusijas dalībnieki:

Rolands Irklis, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes priekšsēdētājs

Baiba Priedīte, AS “Sadales tīkls” valdes locekle

Aivars Strakšas, VAS “Latvijas dzelzceļš” valdes loceklis

Jānis Lange, VAS “Latvijas Valsts ceļi” valdes priekšsēdētājs

Aleksandrs Koposovs, AS “Gaso” valdes loceklis

Vēsma Lukstiņa, Cēsu novada pašvaldības Būvvaldes arhitekte

Diskusijas vadītājs: Gunārs Valdmanis, Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociācijas izpilddirektors

 

Diskusiju “Cik daudz sabiedrība ir ar mieru maksāt par infrastruktūru un tās uzturēšanu?” būs iespējams vērot arī tiešraidē AS “Sadales tīkls” Facebook kontā – https://www.facebook.com/sadalestikls/.