Pieci speciālistu padomi elektrodrošiem Ziemassvētkiem

Gada sirsnīgākajā mēnesī gribas būt siltumā, izdaiļot mājokli ar lampiņu virtenēm, gatavot našķus un iepriecināt apkārtējos. Šīm ērtībām svarīga elektrība, un, augot vajadzību sarakstam, aug arī tās patēriņš. Jo vairāk un jaudīgākas elektroierīces lietojam, jo būtiskāk pārliecināties gan par pašu elektropreču, gan arī elektroinstalācijas tehnisko stāvokli un pareizu lietojumu. Kam pievērst uzmanību? Noderīgus ieteikumus apkopojuši AS “Sadales tīkls” speciālisti.

#1 Pievērs uzmanību gaismas dekoru marķējumam un tehniskajam stāvoklim

Ziemassvētku laiks bez lampiņu virtenēm un gaismu dekoriem nav iedomājams – tie rada mājīgu noskaņu un priecē gan pašus, gan kaimiņus. Tomēr ar lampiņu virtenēm saistīti vairāki riski – viens no tiem ir plānā vada izolācija, kas var saplaisāt, skatam atklājot kailvadus. Jebkura ierīce ar bojātu vada izolāciju ir bīstama, jo bojājuma vieta ātrāk sakarst un īssavienojuma gadījumā aizdegsies pirmā, radot ugunsgrēka draudus. Ja vads ir bojāts, nelabo to ar izolācijas lenti – tas ir īstermiņa risinājums, jo bojātā vieta turpinās karst. Turklāt no bojāta vada elektrotraumu var gūt bērns vai mājdzīvnieks.

Neaizmirsti arī pārliecināties, vai izvēlētais dekors ir paredzēts telpām vai izmantošanai ārā. Marķējums IP20 norāda, ka elektroierīce ir paredzēta lietošanai tikai sausās telpās, jo tā nav mitrumizturīga. Marķējums IP44 norāda, ka elektroierīce paredzēta lietošanai arī āra apstākļos un ir izturīga pret mitrumu un laikapstākļu maiņu, taču nav paredzēta iemērkšanai ūdenī. Savukārt marķējums IP67 nozīmē, ka elektroierīce paredzēta lietošanai āra apstākļos un ir ūdens un mitruma izturīga. Iekštelpām paredzētās virtenes nekādā gadījumā neizmanto mājas fasādes dekorēšanai!

#2 Esi uzmanīgs, virtuvē rūpējot svētku galdu

Virtuve ir mājas sirds, un Ziemassvētkos tā kļūst par vietu, kur top neatņemams svētku elements – bagātīgs galds. Vienlaikus virtuve līdztekus vannasistabai paaugstinātā mitruma dēļ ir elektronedrošākā telpa mājoklī. Atceries, ka mitrā vidē ar elektroierīču lietošanu jābūt īpaši piesardzīgam, jo ūdens teicami vada elektrisko strāvu, palielinot elektrotraumu gūšanas risku. Pārdomā elektroierīču novietojumu virtuvē, lai tās atrastos pēc iespējas tālāk no izlietnes, tējkannas, šķidrumiem. Pirms darbini ierīces, noslauki rokas – tām jābūt pilnīgi sausām. Paša drošībai būtiski, lai netiktu izmantotas ierīces ar bojātu vada izolāciju, korpusu vai mehāniku – arī šo daļu saskare ar mitrumu var ne tikai pilnībā sabojāt ierīci, bet arī izraisīt nopietnu elektrotraumu. Arī elektroietaisēm jābūt labā darba kārtībā – nav prātīgi bojātai rozetei, kas stingri neturas sienā, pieslēgt jaudīgu cepeškrāsni vai blenderi. 

#3 Izmanto pareizi elektrisko sildītāju

Mūsdienās pieejami dažāda veida elektriskie sildītāji – termoventilatori, eļļas sildītāji, konvektori un infrasarkano staru sildītāji. Populārākie no tiem ir eļļas sildītāji, kurus izmanto daudzās mājsaimniecībās, savukārt mazāku telpu apsildei nereti izvēlas termoventilatorus, ar kuriem jābūt īpaši uzmanīgiem. Pirms darbināt sildītāju, notrauc no tā putekļus, kā arī pievērs uzmanību vada izolācijai, vai nav saplaisājusi. Ja redzi, ka izolācija ir bojāta, nekādā gadījumā nepieslēdz ierīci elektrotīklam! Nenovieto sildītāju tuvu viegli uzliesmojošiem materiāliem, kā arī turi drošā attālumā no sienas un mēbelēm. Ļoti būtiski ir elektrisko sildītāju pievienot atsevišķai kontaktligzdai, nevis pagarinātājam, jo tā ir lielas jaudas ierīce, kas apvienojumā ar citām elektrotīklam pievienotajām iekārtām var izraisīt tīkla pārslodzi.

#4 Pārliecinies par patēriņam atbilstošu slodzi mājoklī

Ziemas periodam raksturīga intensīvāka elektroierīču lietošana. Ja mājoklī ir pietiekama pieslēguma jauda un tehniski labā stāvoklī esošs iekšējais elektrotīkls, bažām nav pamata. Diemžēl daudzos mājokļos elektroinstalācija ievilkta pirms daudziem gadiem – laikā, kad elektroierīces bija mazjaudīgākas un tās lietojām krietni retāk – īpaši tas attiecas uz padomju laikā celtajām ēkām, kuru elektroinstalācija tika paredzēta vien pāris elektroiekārtām. Šādam elektrotīklam vienlaikus pieslēdzot vairākas jaudīgas ierīces, pārslodze būs neizbēgama un par to liecinās "izšauti korķi" jeb atslēgušies elektrības drošības slēdži. Ja tie atslēdzas regulāri, tas var liecināt ne tikai par elektrotīkla pārslodzi, bet arī bojājumu – tad ieteicams nekavēties un konsultēties ar sertificētu elektriķi.

#5 Pārrunā elektrodrošības noteikumus ar mazākajiem svinētājiem

Jau no mazotnes ieteicams ar bērniem sākt sarunu par elektrodrošības noteikumiem un tos regulāri atgādināt, skaidrojot, ka elektrība var būt dzīvībai bīstama. Mazi bērni lielākoties gūst elektrotraumas, ieliekot rozetēs dažādus svešķermeņus – vecāku uzdevums ir arī parūpēties, lai kontaktligzdas būtu aizsegtas ar speciāliem rozešu aizliktņiem vai tiktu izmantotas kontaktligzdas ar drošības mehānismu. Tāpat bērniem svarīgi uzsvērt, ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt elektroierīču un elektrības infrastruktūras tuvumā – gan telpās, gan ārpus tām. Informāciju un padomus vecāki un atvases var smelties “Sadales tīkla” specializētajā elektrodrošības interneta vietnē arelektribuneriske.lv.