AS “Sadales tīkls” Rīgas elektrotīkla atjaunošanā šogad ieguldīs 10 miljonus eiro

AS “Sadales tīkls” turpina Rīgā pakāpeniski atjaunot “padomju laikā” izbūvēto elektrotīklu un šogad pilsētā kopumā paredzēts rekonstruēt zemsprieguma elektrolīnijas 33 km garumā, vidējā sprieguma elektrolīnijas 26 km garumā un veikt 46 jaunu transformatoru apakšstaciju izbūvi. Lai nodrošinātu klientiem nepieciešamo elektrotīkla pieslēgumu jaudu, pilsētā turpinās sadales elektroietaišu pārbūve apakšstacijā “Jāņciems”, kas pēc elektroenerģijas patēriņa ir lielākā apakšstacija Latvijā, “Mīlgrāvis” un “TEC-1”. Ieguldot elektrotīkla attīstībā 10,1 miljonu eiro, elektroapgādes drošums un kvalitāte paaugstināsies vairāk nekā 85 000 klientu.

 

 

Elektrotīkla rekonstrukciju apgrūtina īpašumi, kuri vēsturiski ir veidojušies kā kopīpašumi un kuros elektrotīkla izbūves projekts jāsaskaņo ar vairākiem desmitiem kopīpašnieku. Nereti veidojas situācijas, kad plānoto elektrotīkla rekonstrukciju nav iespējams veikt, jo kāds no kopīpašniekiem atrodas ārzemēs vai īpašniekiem ir savstarpējie strīdi, bet kāds cits nevēlas, lai viņa īpašumu šķērso elektrolīnija. Šādos gadījumos plānotā elektrotīkla rekonstrukcija ir jāatceļ, jo nav iespējama projekta saskaņošana, un cieš tie klienti, kuriem elektrotīkla rekonstrukcija ir nepieciešama dzīves komforta paaugstināšanai vai uzņēmējdarbības attīstīšanai.

Rīgā turpinās arī 110/20/10kV (kilovoltu) apakšstaciju rekonstrukcija, jo tās nodrošina elektroapgādi vairākiem tūkstošiem iedzīvotāju, uzņēmumiem un valsts nozīmes objektiem, kā arī to rekonstrukcija dod iespēju pie elektrotīkla pieslēgt jaunus elektroenerģijas lietotājus. Šogad turpinās sadales elektroietaišu rekonstrukcija un pārbūve apakšstacijās “Jāņciems”, Dārzciema ielā, kas pēc elektroenerģijas patēriņa ir lielākā apakšstacija Latvijā, “Mīlgrāvis” Tvaika ielā, “TEC-1”, kas atrodas Viskaļu ielā.

Lai elektrotīkla atjaunošanas process būtu efektīvs un saimniecisks, AS “Sadales tīkls” par plānotajiem projektiem regulāri informē Rīgas pašvaldības uzņēmumus un organizācijas un katru gadu vairāki elektrotīkla rekonstrukcijas darbi tiek veikti vienlaicīgi ar pašvaldības plānoto ielu un ceļu rekonstrukciju. Šogad šādi projekti tiks realizēti Aleksandra Čaka ielā, kur vienlaicīgi ar ielas seguma maiņu AS “Sadales tīkls” atjaunos elektrotīklu, un Bruņinieku ielā, kur šogad AS “Sadales tīkls” ieguldīs zemē rezerves caurules, lai nākotnē bez sarežģījumiem būtu iespēja veikt elektrotīkla izbūvi. Rezerves caurules nodrošina, ka, veicot elektrotīkla izbūvi, nav jābojā asfalta segums, ko atbilstoši Rīgas transporta būvju aizsardzības noteikumiem aizliegts veikt trīs gadus pēc asfalta seguma atjaunošanas. Šādu risinājumu AS “Sadales tīkls” izmantoja jau 2016. gadā Lāčplēša ielā, tādēļ šogad, noslēdzoties projektēšanas darbiem, uzņēmums var veikt elektrotīkla rekonstrukciju, nebojājot ielas segumu. Savukārt 2017.gadā caurules tika ieguldītas Stabu ielā, Kr. Valdemāra ielā, Duntes ielā, Dzirnavu ielā, Elizabetes ielā, Merķeļa ielā un Brīvības ielā, lai šogad veiktu nepieciešamo elektrotīkla izbūvi.

Nozīmīgs projekts gan elektroapgādes, gan sabiedrības drošības paaugstināšanai tiek realizēts Vārnukrogā, kur vidējā sprieguma 10kV gaisvadu elektrolīnija, kas atrodas paralēli Buļļupei, tiks pārbūvēta izolētu vadu izpildījumā 6,6 km garumā. Elektrolīnijas posmi, kurus plānots pārbūvēt, ir ekspluatācijā no 1963. un 1966. gada un ir savu laiku nokalpojuši. Ņemot vērā, ka Buļļupes krasts ir iecienīta makšķernieku vieta, gaisvadu elektrolīnijas vadi regulāri tiek aizķerti ar makšķerēm. Piemēram, 2016. gadā ir notikuši divi nelaimes gadījumi, kur viens makšķernieks guva smagus ķermeņa apdegumus, bet otram makšķerniekam iestājās klīniskā nāve. Elektrolīnija tiks pārbūvēta izolētu vadu izpildījumā, paaugstinot drošību un novēršot nelaimes gadījumu risku.

Šogad kopumā Rīgā paredzēts atjaunot vidējā sprieguma 10kV kabeļu līnijas 26 km garumā, izbūvēt jaunas zemsprieguma 0,4kV kabeļu līnijas 33 km garumā un rekonstruēt vai izbūvēt jaunas 46 transformatoru apakšstacijas. Elektrolīniju pārbūve šogad tiek veikta vai vēl tiks uzsākta A. Briāna, Aleksandra Čaka, Artilērijas, Augusta Deglava, Ausekļa, Avotu, Basu, Baznīcas, Blaumaņa, Bruņinieku, Brīvības, Buļļu, Dubultu, Eksporta, Elizabetes, Ērgļu, Gramzdas, Ģertrūdes, Jāņa Asara, Jaunsaules, Kazarmu, Kr. Barona, Kr. Valdemāra, Krāsotāju, Klaipēdas, Kleistu, Kārļa Ulmaņa gatvē, Lībagu, Lejas, Lāčplēša, Lienes, Pērnavas, Pļavas, Rūjienas, Hospitāļu, Miera, Matīsa, Marijas, Martas, Mūrnieku, Mūkusalas, Narvas, Saulgožu, Sparģeļu, Skolas, Stabu, Suntažu, Tērbatas, Rūpniecības, Tallinas, Tērbatas, Valmieras, Vārnu, Veru, Vēsmas, Virbu, Vīlandes, Zaķu, Zentenes, Zvaigžņu ielās un to apkaimē un arī turpmākajos gados AS “Sadales tīkls” turpinās realizēt apjomīgus elektrotīkla atjaunošanas un uzlabošanas projektus, lai paaugstinātu sniegto pakalpojumu kvalitāti Rīgas iedzīvotājiem.