Skatītāji balsojumā izraugās vārdus dabas tiešraides baltajiem stārķiem

AS "Sadales tīkls" un Latvijas Dabas fonda (LDF) organizētā tiešraide no baltā stārķa (Ciconia ciconia) ligzdas elektrības balstā strauji iemantojusi sabiedrības interesi, un jau pirmajās dienās putnu vērotāji sāka apspriest jautājumu par vārdu došanu spārnotajiem draugiem. Sekojot LDF iedibinātajai tradīcijai par kopīgu vārdu izvēli dabas tiešraidēs redzamajiem putniem, "Sadales tīkls" aicināja ikvienu interesentu piedāvāt savu variantu stārķu pāra vārdiem. Putnu draugi ierosināja vairāk nekā 200 vārdu versijas. No tām tiešraides organizatori atlasīja piecus favorītus, kas tika nodoti publiskai balsošanai Dabas novērojumu portālā dabasdati.lv. Teju puse jeb 45% balsotāju par favorītu izraudzījās vārdus Fāze un Volts.

Ikviens interesents varēja piedāvāt savu variantu stārķu vārdiem konkursā, kas tika organizēts “Sadales tīkla” Facebook lapā, vai ar savu ideju dalīties LDF un Latvijas Ornitoloģijas biedrības veidotajā  Dabasdati.lv foruma vietnē. Tiešraides vērotāji labprāt piedāvāja tādas latviskas stārķu pāra vārdu versijas kā Līga un Jānis, Rūdis un Ieviņa, Jumis un Māra, izskanēja arī ekstravagantāki vārdu piedāvājumi kā Rokijs un Adriana, Grāfs un Fīna. Romantiķi dalījās ar ikoniskajiem Romeo un Džuljeta, Skārleta un Rets, neizpalika arī virkne elektroapgādes nozares iedvesmotu variantu, piemēram, Fāze un Volts,  Strāva un Lādiņš, Kilovats un Pretestība.

“Sadales tīkls” kopā ar LDF no visām vārdu versijām izvēlējās piecus favorītus, tos virzot publiskam balsojumam Dabasdati.lv forumā. Foruma apmeklētāji varēja nobalsot par kādu no šiem variantiem: Made un Ludis, Fāze un Volts, Tuks un Uma, Auce un Kaupo, kā arī Ansis un Grieta. Lielāko balsu skaitu guva elektroapgādes nozares iedvesmotie Fāze un Volts, otrajā vietā ar 36% atstājot skanīgos Tuks un Uma.

Dienu pirms balsošanas noslēguma skatītājus satrauca spraigie notikumi ligzdā – harmonisko putnu pāra rosību satricināja svešas stārķu mātītes uzbrukums un pirmās izdētās olas izmešana no ligzdas. Turklāt nākamo dienu laikā tēviņš vairs nenakšņoja ligzdā, kas radīja bažas – vai putnu pārim draud izjukšana? Šobrīd situācija ir krasi mainījusies, jo nedēļas nogalē Fāze un Volts iepriecināja tiešraides vērotājus ar labiem jaunumiem – sestdienas naktī Fāze izdēja jaunu olu, savukārt pirmdienas naktī ligzdā jau bija vēl viena ola. Joprojām aktīva ir svešā stārķu mātīte, kas ik pa laikam mēģina uzbrukt ligzdas iemītniecei, taču līdz šim Fāze putnu veiksmīgi patriekusi un turpinājusi cītīgi perēt.

Ar sabiedrības un aktīvāko putnu vērotāju līdzdalību vārdi iepriekš izraudzīti arī citiem putniem, kas redzami LDF dabas tiešraidēs.

Kā vēstīts, līdz 31. augustam “Sadales tīkla” mājaslapā, LDF YouTube kanālā, portālā Dabasdati.lv, LDF mājaslapā (Tiešraižu sadaļā) un LMT Straumē ir skatāma tiešraide no balto stārķu ligzdas. Projekta iniciators ir “Sadales tīkls”. Kā zināms, gaisvadu elektrolīniju balsti ir viens no populārākajiem balto stārķu ligzdošanas objektiem, attiecīgi rūpes par balto stārķi ir viena no uzņēmuma korporatīvās sociālās atbildības prioritātēm. Tiešraide organizēta ar mērķi ļaut skatītājiem sekot līdzi stārķu gaitām pavasarī un vasarā, kad aug mazuļi, vienlaikus labāk iepazīstot aizsargājamo putnu un aktualizējot jautājumu, kā iedzīvotāji var palīdzēt stārķu izmitināšanā savos īpašumos.

LDF dabas norišu tiešraides internetā nodrošina jau desmit gadus, un šī ir pirmā reize, kad kameras tehniskā sistēma ir uzstādīta aktīvā gaisvadu elektrolīnijas balstā.