Vides objekts “Vadu vīrs” Kongresu nama laukumā aicina nepakļaut bērnus elektrotraumu riskiem

AS "Sadales tīkls" šoruden sācis informatīvu kampaņu ar mērķi aicināt jaunos vecākus būt modriem par bērnu elektrodrošību. Viens no kampaņas elementiem ir īpašs vides objekts "Vadu vīrs", kas izvietots Rīgas Kongresu laukumā un iemieso vēstījumu par elektriskās strāvas potenciālo bīstamību.

“Vadu vīrs” ir trīs metrus augsts, veidots no dažāda šķērsgriezuma un krāsas vadiem, ar spuldzēm acu vietā. Objektam apkārt ir no kailvadiem darināta sētiņa kā atgādinājums, ka pieskarties elektrībai ir bīstami. Pie vides objekta izvietotas arī plāksnes ar reālu bērnu elektrotraumu gadījumiem, kas Latvijā reģistrēti pēdējo divu gadu laikā.

"Vides objekts veidots kā zinošs, bet vienlaikus bargs tēls – ar mērķi ieviest bijību un respektu pret elektrību un aicināt uzmanīties, nepārbaudīt tās pacietību. Ceram, ka tas piesaistīs garāmgājēju uzmanību, rosinot apdomāt, vai ikdienā esam izdarījuši visu, lai novērstu elektrobīstamas situācijas mājās, īpaši, ja mājoklī dzīvo arī mazi bērni. Mazie ķipari vēl neapzinās elektriskās strāvas bīstamību, un saprast apdraudējumu viņiem var palīdzēt asociācijas – ceram, ka Vadu vīrs jauno ģimeņu vidū kļūs par tēlu, kas apzīmēs elektrības bīstamību un palīdzēs jaunajiem vecākiem bērniem saprotamā veidā stāstīt par elektrodrošību. Savukārt reālu elektrotraumu piemēri, ar ko var iepazīties, apskatot objektu, rosinās tieši pieaugušos apdomāt, vai līdzīgiem riskiem nevarētu būt pakļauti mazākie ģimenes locekļi. Turpat, uz plāksnes, atrodams arī QR kods, kas aizvedīs uz pamācošu krāsojamo bukletu, ko esam sagatavojuši, lai bērns radošā veidā varētu apgūt elektrodrošības principus," vides instalācijas ideju skaidro “Sadales tīkla” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.

Bērnu elektrotraumas Latvijā nav retums. Šogad, no janvāra līdz septembrim, ir reģistrētas deviņas bērnu elektrotraumas. Savukārt pērn visa gada garumā tika reģistrēts rekordliels bērnu elektrotraumu skaits – 24. Traumu biežākie cēloņi ir nenosegtas rozetes, kurās mazuļi iebāž pirkstus vai smalkus priekšmetus, neizolēti vadi, bojāti vadi un elektroierīces, kam mazie piekļūst. Arī viedierīču lādētāji, kas atstāti pieslēgti kontaktligzdai, var izraisīt bīstamu elektrotraumu. Latvijā ir reģistrēta nopietna trauma, ko guvis mazulis, mutē iebāžot elektrotīklam pieslēgta lādētāja vada galu.

"Elektrotraumas ir viens no postošākajiem traumu veidiem, kas var radīt neatgriezeniskus audu bojājumus un pat nāvi. Ārstēšanās ir ilgstoša un parasti atstāj “piemiņu” uz visu mūžu – tās būs ne tikai vizuālas liecības, bet ļoti bieži arī funkcionālas, proti, kustību traucējumi un ekstremitāšu kropļojumi," strāvas ietekmi uz bērnu veselību komentē Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas apdegumu ārsts Džeimss Rozītis.

Vides instalācija “Vadu vīrs” apskatei Rīgas Kongresu nama laukumā būs pieejama līdz 19. novembrim.

Kampaņas laikā 1000 jaunās māmiņas saņems arī īpašas elektrodrošības paciņas, kas ietvers pamācošu krāsojamo bukletu, ar kura palīdzību bērniem saistošā veidā varēs stāstīt par elektrodrošību, rozešu aizliktņus un rozetes ar drošības aizsargiem. Paciņas tiks piegādātas vairāk nekā 10 dzemdību nodaļām visā Latvijā. Kampaņas sauklis ir “Nepārbaudi elektrības pacietību!”, partneri – uzņēmums “Schneider Electric Latvija” un video stāstu sērija bērniem “Tutas lietas”.