"Sadales tīkls": iedzīvotāji arvien biežāk izmanto viedā skaitītāja datus sava elektrības patēriņa analīzei

Jau aptuveni 90% AS "Sadales tīkls" klientu ir uzstādīti viedie skaitītāji, kas attālināti uzskaita 94% elektroenerģijas kopējā patēriņa Latvijā un vienlaikus nodrošina klientiem pieeju detalizētiem viņu patēriņa datiem. 33% no tiem iedzīvotājiem, kuriem ir uzstādīts viedais elektroenerģijas skaitītājs, jau izmanto šos datus, lai pārskatītu savus elektroenerģijas lietošanas paradumus vai izvēlētos atbilstošāko elektroenerģijas tarifa plānu. Vēl aptuveni 18% aptaujāto to plāno sākt darīt tuvākajā laikā, liecina "Sadales tīkla" sadarbībā ar pētījumu centru "Kantar" veiktas aptaujas dati.

Atbilstoši aptaujas rezultātiem retāk patēriņa analīzes iespēju izmanto vai nu finansiāli labi nodrošināti iedzīvotāji (tādi, kuru ģimenes ienākumi uz vienu cilvēku ir vismaz 1001 eiro mēnesī), vai seniori vecumā no 65 – 75 gadiem.

Vaicāti par iemesliem, kādēļ līdz šim nav izmantojuši iespēju detalizēti sekot līdzi savam elektroenerģijas patēriņam, lielākā daļa (81%) respondentu atbildēja, ka viņiem nav vajadzības vai vēlmes to darīt, savukārt 14% norādīja, ka to nedara, jo nezina, kā.

"Viedie skaitītāji klientiem sniedz iespēju saņemt ikstundas datus par savu elektroenerģijas patēriņu un izprast savus elektroenerģijas lietošanas paradumus. Tā klienti var “noķert” liekos enerģijas tērētājus, piemēram, no sprieguma neatslēgtas ierīces to nelietošanas laikā, vai izvēlēties piemērotāko un izdevīgāko elektroenerģijas tarifa plānu," saka "Sadales tīkla" valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.

Detalizētus sava elektrības patēriņa datus "Sadales tīkla" klienti var iegūt gan vēršoties pie sava elektroenerģijas tirgotāja, gan pieslēdzoties uzņēmuma klientu pašapkalpošanās portālam e-st.lv. Šos datus var iegūt tie klienti, kuru īpašumā jau ir uzstādīts viedais skaitītājs. Līdz 2022. gada beigām ar viedajiem skaitītājiem bez maksas tiks aprīkoti visi uzņēmuma klienti.

"Sadales tīkls" publicē pirmo atvērto datu kopu inovāciju attīstībai

Reālu elektrības patēriņa datu pieejamība ir priekšnoteikums inovāciju attīstībai, tāpēc "Sadales tīkls" kā elektroenerģijas tirgus datu turētājs publicējis pirmo anonimizētu elektroenerģijas patēriņa un ģenerācijas datu kopu (izlasi), kas būs noderīga pētniekiem un zinātniekiem, kā arī elektroapgādes nozares jaunuzņēmumiem – esošo risinājumu pilnveidei un jaunu attīstībai. Datu kopa ikvienam interesentam ir brīvi pieejama lejupielādei uzņēmuma mājaslapā.

Šī datu izlase atspoguļo reālu tehnisku informāciju, vienlaikus anonimizējot klientus identificējošus parametrus.  Lai veicinātu inovāciju attīstību nozarē, "Sadales tīkls" plāno pakāpeniski papildināt anonimizēto datu kopas.

Par aptauju: Tā veikta sadarbībā ar pētījumu centru "Kantar" šī gada oktobrī, tiešsaistē aptaujājot 1000 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 – 75 gadiem.