18.12.2018
No februāra līdz novembrim AS “Sadales tīkls” darbinieki un viņu ģimenes locekļi piedalījās Latviešu folkloras krātuves organizētajā akcijā “Simtgades burtnieki”, dāvinot Latvijai 369 brīvā laika stundas un digitālajā platformā garamantas.lv atšifrējot teju 5000 rokrakstā esošos folkloras manuskriptu failus.
Par godu Latvijas simtgadei no šā gada februāra līdz novembrim AS “Sadales tīkls” kolektīvs – uzņēmuma darbinieki un viņu ģimenes locekļi, tika aicināti savu brīvo laiku pavadīt, digitālajā platformā garamantas.lv atšifrējot folkloras kolekcijas rokrakstu manuskriptus. Kopumā projektā iesaistījās vairāki desmiti AS “Sadales tīkls” darbinieku un viņu ģimenes locekļi, atšifrējot gandrīz 5000 rokrakstā esošos folkloras manuskriptu failus.
AS “Sadales tīkls” ir pirmais uzņēmums, kurš, domājot par kultūras mantojuma saglabāšanu nākamajām paaudzēm, sadarbībā ar Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuvi aicināja savus darbiniekus piedalīties folkloras manuskriptu pārrakstīšanā.
AS “Sadales tīkls” izpilddirektors Sandis Jansons: “Dalība “Simtgades burtnieki” projektā bija iespēja katram uzņēmuma darbiniekam Latvijas simtgades jubilejas gadā dot savu artavu folkloras mantojuma popularizēšanā un saglabāšanā. Esam gandarīti par ikvienu “burtnieku”, kurš ir veltījis savu brīvo laiku kaut viena manuskripta atšifrēšanai, tā iepazīstot un bagātinot savas zināšanas par folkloru, novadu iedzīvotāju vērtībām un dzīvesveidu. Kā atzīst paši darbinieki, manuskriptu atšifrēšana aizrauj, pilnveido zināšanas un kļūst par kopīgu ģimenes vaļasprieku. Tas ir dižens darbs, jo katrs atšifrētais manuskripta fails būs nozīmīga vēstures liecība nākamajām paaudzēm”.
Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuves vadītāja Rita Treija: “Latviešu folkloras krātuve pateicas AS “Sadales tīkls” darbiniekiem par labo gribu un entuziasmu! Latvijas simtgades gadā uzņēmuma “burtnieki” ar rūpību atšifrējuši 5000 rokrakstu manuskriptu failu, pa visiem kopā tam atvēlot 369 brīvā laika stundas. AS “Sadales tīkls” veikums ir neatsverams atbalsts kā folkloras pētniekiem, tā ikvienam interesentam, kas izmanto Latviešu folkloras krātuves tiešsaistes arhīvu garamantas.lv.”
Lielāko tiesu no AS “Sadales tīkls” atšifrētajiem manuskriptiem, pārrakstot 690 352 zīmes datordrukā, digitalizēja AS “Sadales tīkls” Klientu apkalpošanas direktors Gatis Bukšs ar dēlu. Gatis atzīst, ka digitālajā platformā garamantas.lv sākotnēji ienācis tikai intereses pēc, bet vēlāk jau gribējis saprast, vai dēlu, kurš mācās 2. klasē, varēs aizraut ar folkloras materiālu šifrēšanu: “Iepatikās ne tikai dēlam, bet arī man pašam. Dēls akcijas laikā uzlaboja lasīšanas un datorrakstīšanas prasmes, bet es pats guvu priekšstatu par 100 gadus vecu rakstu valodu, tā laika sabiedrību, cilvēku domāšanu, paražām. Interesantākais bija tas, ka nācās šifrēt arī kādas manas radinieces rokrakstu. Kad par to pastāstīju viņai, radiniece bija ļoti pārsteigta, ka viņas materiāli ir nokļuvuši Latviešu folkloras krātuvē.”
AS “Sadales tīkls” aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju piedalīties “Simtgades burtnieku” projektā, dāvinot savu laiku folkloras mantojuma pārrakstīšanā. Projekts norisinās digitālajā platformā LV100.garamantas.lv, kur ikviens var iejusties Krišjāņa Barona lomā un palīdzēt pārrakstīt vairāk nekā 187 000 digitalizētu lappušu ar Latviešu folkloras krātuvē glabātajiem folkloras materiāliem – mīklām, nostāstiem, tautasdziesmām, ticējumiem un citiem folkloras žanriem latviešu, latgaliešu, lībiešu, krievu, lietuviešu, poļu un citās valodās, kuras vēsturiski tika lietotas Latvijas teritorijā.