29.06.2022
Gandrīz trešdaļa jeb 30% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka, uzstādot saules paneļus mikroģenerācijai, tiem vienmēr jāizvēlas lielākā pieejamā ražošanas jauda, liecina AS "Sadales tīkls" iedzīvotāju aptauja, kas veikta sadarbībā ar pētījumu centru SKDS. "Sadales tīkla" eksperti uzsver – šāda pārliecība ir viens no izplatītākajiem mītiem par saules paneļiem, jo efektīvākā mikroģeneratora ražošanas jauda katrai mājsaimniecībai jāizvērtē individuāli atkarībā no elektrības pieslēguma tehniskajiem parametriem un elektroenerģijas patēriņa paradumiem. No tā būs atkarīgs, cik efektīvi no saules saražotā enerģija tiks izmantota pašpatēriņam, kas ietekmēs investīciju atmaksāšanās laiku. Pārāk liela, patēriņam neatbilstoša jauda var arī izraisīt iekārtas atslēgšanos elektrības ražošanas procesā.
No minētajiem 30% aptaujāto 9% ir pārliecināti, ka saules paneļiem vienmēr jāizvēlas lielākā pieejamā ražošanas jauda, bet 21% drīzāk piekrīt šādam apgalvojumam. Tikmēr piektdaļa (20%) noteikti nepiekrīt vai drīzāk nepiekrīt šādam apgalvojumam, bet puse (50%) aptaujāto nezina atbildi.
"Ja apsverat savā mājsaimniecībā uzstādīt saules paneļus, pirmā lieta, kas jāizdara – jāveic sava elektroenerģijas patēriņa audits. Jāapdomā savi tagadējie un nākotnē prognozējamie elektroenerģijas lietošanas paradumi – varbūt plānā ir iegādāties elektroauto vai, piemēram, siltumsūkni. Saprotot tipisko patēriņu, jāizvēlas atbilstoša mikroģeneratora ražošanas jauda, kā arī jāsaprot, vai jūsu elektrības pieslēguma parametri tai būs atbilstoši. Pārāk liela ražošanas jauda būs mazāk efektīva, jo ekonomiski visizdevīgāk ir ražot tik daudz elektrības, cik nepieciešams pašpatēriņam. Pārāk jaudīgi saules paneļi var saražot tādu elektrības daudzumu, kas vairākkārt var pārsniegt patēriņu. Ja patēriņš, salīdzinot pret izvēlēto jaudu, ir neliels, bet ģenerators darbojas ar maksimālo jaudu, ražojot lielu apjomu enerģijas, iekārta drošības apsvērumu dēļ var atslēgties, pārtraucot ražošanu," skaidro "Sadales tīkla" vecākais korporatīvo klientu attiecību vadītājs Jurģis Vinniņš.
SKDS aptaujas rezultāti rāda, ka biežākais motivējošais faktors par labu saules paneļiem ir ilgtermiņa finanšu ietaupījums – to atzinuši 62% respondentu, kas savā dzīvesvietā jau ir ieviesuši vai tuvā nākotnē apsver ieviest saules paneļus. Otrs biežākais apsvērums – energoneatkarība jeb drošība, ka pats sevi varēs nodrošināt ar elektrību (56%). Apsverot mikroģeneratora ieviešanu, "Sadales tīkls" vienlaikus iesaka apdomāt arī dažādus energoefektivitātes risinājumus – piemēram, mājas siltināšanas iespējas, kas ilgtermiņā arīdzan var palīdzēt būtiski ietaupīt izmaksas par enerģiju.
Ieteikumus par un ap saules paneļiem, kā arī atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem "Sadales tīkla", Ekonomikas ministrijas, Rīgas Tehniskās universitātes un citu organizāciju eksperti sniegs sarunas festivāla "Lampa" diskusijā "Kā "neieberzties" ar saules paneļiem?", kas notiks 2. jūlijā plkst. 20:00 Cēsīs, Maija parkā. Tajā piedalīties klātienē vai sekot līdzi tiešraidē aicināts ikviens interesents, kas apdomā elektroenerģijas ražošanu savas mājsaimniecības pašpatēriņam.
Par aptauju: Aptauja veikta sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, 2022. gada jūnija sākumā tiešsaistē aptaujājot 1005 iedzīvotājus visā Latvijā vecumā no 18 līdz 75 gadiem.