07.12.2021
17% Latvijas iedzīvotāju tuvāko gadu laikā apsver savā mājsaimniecībā uzstādīt saules paneļus (mikroģeneratorus), lai ražotu elektroenerģiju pašpatēriņam, tostarp 4% plāno to darīt jau tuvāko 1 – 2 gadu laikā, liecina AS "Sadales tīkls" sadarbībā ar pētījumu centru "Kantar" veiktas aptaujas dati. Savukārt 2% aptaujāto norādījuši, ka saules paneļus savā īpašumā jau ir uzstādījuši.
Visbiežāk saules paneļu uzstādīšanu elektroenerģijas pašražošanai apsver lauku apvidos un Pierīgā dzīvojoši pašnodarbinātie iedzīvotāji. Jautāti par motivāciju šādu soli spert, vairums (61%) atzina, ka uz to rosina iespēja ietaupīt ilgtermiņā, bet katrs otrais (50%) minēja, ka šādi vēlas sevi pasargāt no neplānotiem elektroenerģijas cenas lēcieniem brīvajā tirgū. 37% respondentu saules mikroģeneratoru uzstādīt motivē rūpes par vidi, bet 17% atzina, ka šo iespēju apdomā, lai "ietu līdzi laikam".
"Aptaujas dati iezīmē sabiedrības noskaņojumu attiecībā uz jauno energoapgādes iespēju izmantošanu. Arvien straujāka Zaļā kursa virzība visā pasaulē ir radījusi gan jaunas iespējas, gan arī izaicinājumus. Līdz ar energoresursu cenu straujo pieaugumu likumsakarīgi, ka spēcīgs motivators sākt elektrības ražošanu pašpatēriņam ir arī vēlme ietaupīt. Mūsu uzdevums ir sagatavot elektrotīklu divvirzienu enerģijas plūsmai un plānot nākotnes jaudas, lai spētu klientiem nodrošināt pakalpojumus atbilstoši jaunajiem elektrības patēriņa un ražošanas paradumiem," skaidro "Sadales tīkla" valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.
Iedzīvotājiem visā pasaulē ir jārēķinās, ka pāreja no fosilajiem uz atjaunīgajiem energoresursiem ir neizbēgama. "Kā ir norādījusi Eiropas Savienības enerģētikas komisāre Kadri Simsone, sagaidāms, ka elektrība enerģijas gala patēriņā jau līdz 2030. gadam pieaugs no 23% līdz 30%," turpina S. Jansons.
To, ka pieaug iedzīvotāju interese par elektrības ražošanu pašpatēriņam, rāda arī "Sadales tīkla" apkopotā informācija par strauji augošo elektrotīklam pieslēgtu mikroģeneratoru apjomu. Uzņēmums prognozē, ka līdz 2030. gadam gan uzstādīto mikroģeneratoru skaits, gan jauda varētu desmitkāršoties – no aptuveni 1700 iekārtām ar kopējo jaudu 12 megavati 2021. gadā līdz 17 000 iekārtām un 100 megavatiem 2030. gadā.
Par aptauju: Tā veikta sadarbībā ar pētījumu centru "Kantar" šī gada oktobrī, tiešsaistē aptaujājot 1000 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 – 75 gadiem.