30.09.2020
Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju apzinās, kādā veidā bērni visbiežāk gūst elektrotraumas, tomēr ne visi vecāki ar saviem bērniem pārrunā elektrodrošības noteikumus, lai traumu gūšanas riskus novērstu. Kā liecina AS “Sadales tīkls” sadarbībā ar pētījumu centru SKDS īstenotā pētījuma “Latvijas iedzīvotāju izpratne par elektrodrošību” rezultāti, lai arī 72% Latvijas iedzīvotāju ir informēti, ka mazi bērni visbiežāk elektrotraumas gūst, iebāžot dažādus priekšmetus kontaktligzdās, vien 39% vecāku, kuriem ir vismaz piecus gadus veci bērni, ar savām atvasēm ir pārrunājuši elektrodrošības principus.
Sievietes kopumā biežāk nekā vīrieši ir informētas par cēloņiem, kuru rezultātā bērni gūst elektrotraumas. Tomēr gan vīrieši, gan sievietes vienlīdz bieži mēdz ar atvasēm pārrunāt elektrodrošības noteikumus.
Raugoties sadalījumā pēc respondentu vecuma, visatbildīgāk pienākumam ar bērniem izrunāt elektrodrošības noteikumus pieiet vecāki vecumā no 35 – 44 gadiem.
Elektrotraumu statistika rāda, ka Latvijā vidēji katru trešo elektrotraumu gūst bērns. Šogad iedzīvotāju elektroietaisēs reģistrētas kopumā 58 elektrotraumas, un 17 gadījumos cietušie bijuši bērni. Mazu bērnu traumu cēloņi visbiežāk saistīti ar viņu piekļūšanu nenobloķētām vai bojātām rozetēm. Nereti bērni traumas gūst arī, piekļūstot neizolētiem vadiem vai pie sprieguma pieslēgtām elektroierīcēm. Savukārt jaunieši elektrotraumas nereti gūst tādēļ, ka pārgalvīgi vai neapdomīgi rīkojas elektrības infrastruktūras tuvumā.
“Ja pieaugušie paši ir atbildīgi par to, cik apdomīgi un uzmanīgi darbojas elektroietaišu tuvumā, tad mazi bērni vēl neapzinās, cik dzīvībai bīstama var būt neapdomīga rīcība elektrības tuvumā. Tāpēc vecākiem noteikti ir jāparūpējas par elektrodrošu vidi vietās, kur mājoklī uzturas mazuļi. Tā kā bērnu elektrotraumas ir ļoti bieži saistītas ar darbošanos kontaktligzdu tuvumā, vecākiem ar mazuļiem ir ļoti ieteicams mājoklī uzstādīt rozešu bloķētājus. Nekad nevajadzētu arī bērnus atstāt nepieskatītus pie strāvas pieslēgtu ierīču tuvumā un jau no četru piecu gadu vecuma ir būtiski ar atvasēm izrunāt, ko noteikti nedrīkst darīt elektroiekārtu tuvumā. Elektrodrošības pamatnoteikumus ir vērts gan bērniem, gan jauniešiem atgādināt regulāri, jo Latvijā ir reģistrētas arī tādas elektrotraumas, ko pusaudži guvuši savas pārgalvības rezultātā,” stāsta “Sadales tīkla” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule apliecina, ka NMPD mediķi katru nedēļu dodas sniegt palīdzību kādam, kurš guvis elektrotraumu. Tostarp šovasar mediķi steidzās pie pusaudža, kuru diemžēl glābt vairs nebija iespējams, jo gūtā elektrotrauma nebija savienojama ar dzīvību. Zēns to guva pēc tam, kad pārgalvīgi bija iekļuvis nožogotā privātā teritorijā, kur atrodas elektrotīkli. “Vecāki, atcerieties, ka jūsu rokās ir bērna dzīvība un šādas traģēdijas mēs varam novērst. Stāstiet saviem bērniem, ka rotaļas elektrolīniju tuvumā var nogalināt, un neesiet slikts piemērs saviem bērniem, strādājot mājās vai dārzā ar bojātām elektroierīcēm vai pagarinātāja vadiem,” teic NMPD direktore.
Lai bērniem, jauniešiem un viņu vecākiem atgādinātu par elektrodrošību, AS “Sadales tīkls” šovasar ir uzņēmis mācību īsfilmu par elektrodrošību. Tā ir nodota Latvijas izglītības iestādēm ar aicinājumu to demonstrēt audzēkņiem. Filmiņa ir pieejama “Sadales tīkls” sociālo tīklu kontos, un kopā ar bērniem to noskatīties aicināti arī vecāki.
Ik gadu “Sadales tīkls” organizē arī vieslekcijas izglītības iestādēs visā Latvijā. Arī šogad ap 70 uzņēmuma darbinieki – elektrodrošības vēstneši – visa mācību gada garumā gan ar klātienes, gan attālinātām lekcijām viesosies skolās un bērnudārzos, kā arī iesaistīsies skolu programmā “Dzīvei gatavs”, lai bērniem un jauniešiem stāstītu par svarīgākajiem drošības noteikumiem.
Lai par elektrodrošību atgādinātu arī pilsētvidē, “Sadales tīkls”, sadarbojoties ar Latvijas Kultūras izaugsmes fondu, šogad īsteno arī unikālu projektu “Uzlādē krāsas”. Tā ietvaros jaunie mākslinieki (vecumā no 18 gadiem) ar grafiskiem zīmējumiem par tēmu “Elektrība – jaudīga, bet draudīga!” apglezno izglītības iestāžu tuvumā esošos transformatoru namiņus. Apgleznotās apakšstacijas redzamas Rīgā – Purvciemā, Mežciemā un Pļavniekos.
Par pētījumu: AS “Sadales tīkls” pētījums “Latvijas iedzīvotāju izpratne par elektrodrošību” veikts sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, šī gada vasarā aptaujājot 1005 dažāda vecuma un dzimuma iedzīvotājus visā Latvijā.