09.03.2022
Katrs piektais (22%) Latvijas iedzīvotājs savā īpašumā ir veicis elektroinstalācijas vai elektroietaišu remontdarbus, pirms tam drošības nolūkos neatslēdzot sprieguma padevi, liecina jaunākais AS "Sadales tīkls" Elektrodrošības indekss . Tieši remontdarbu veikšana pie neatslēgta sprieguma vai elektroierīču pašrocīgs remonts, tās pirms tam neatvienojot no elektrotīkla, ir viens no biežākajiem elektrotraumu cēloņiem, jo īpaši vīriešu vidū. Kā rāda uzņēmuma apkopotā informācija par pērn reģistrētajām pieaugušo elektrotraumām, šādi gūtas septiņas (15%) no kopumā 46 pieaugušo elektrotraumām.
Starp minētajiem elektrotraumu upuriem visi ir bijuši vīrieši 18 līdz 60 gadu vecumā, turklāt vienā gadījumā, veicot remontdarbus pie neatslēgta sprieguma, trauma bijusi letāla. Kāds cits vīrietis guva elektrotraumu, jo pie neatslēgtas sprieguma padeves laboja lustru, vēl kāds kungs guvis vispārēju elektrotraumu un elektrošoku, skrūvējot sienā skrūvi un aizķerot zem apmetuma esošu elektroinstalācijas vadu.
Arī "Sadales tīkla" Elektrodrošības indekss rāda, ka vīrieši mēdz būt pārdroši un ne vienmēr parūpējas par sprieguma atslēgšanu, veicot remontdarbus. Piemēram, starp tiem vīriešiem, kas aptaujā norādīja, ka pēdējo 10 gadu laikā ir saņēmuši elektriskās strāvas triecienu, 18% atzina, ka tas noticis, remontējot no elektrotīkla neatslēgtu elektroierīci.
"Drošības apsvērumu dēļ elektroierīču un elektroinstalācijas labošanu noteikti iesakām uzticēt sertificētiem elektrospeciālistiem. Ja šos darbus tomēr nolemjam veikt paši un turklāt vēl pie neatslēgta sprieguma, tas ir tiešs sevis un arī citu mājinieku veselības un pat dzīvības apdraudējums. Šķiet neticami, taču gan reģistrēto elektrotraumu apstākļi, gan arī Elektrodrošības indeksa rezultāti rāda, ka iedzīvotāji Latvijā, pat apzinoties iespējamās sekas, mēdz šādi rīkoties, un tā ir satraucoša, bīstama tendence. Cena, ko par šādu pārgalvīgu rīcību var nākties maksāt, var būt arī paša dzīvība," komentē "Sadales tīkla" Mācību centra elektrodrošības eksperts Artūrs Šmats.
10% iedzīvotāju mājās izmanto bojātas elektroierīces
Starp biežākiem cēloņiem elektrotraumām ir arī bojātu elektroierīču lietošana. Atbilstoši Elektrodrošības indeksam 10% aptaujāto mājās turpina izmantot bojātas elektroiekārtas, turklāt šādi mēdz rīkoties iedzīvotāji visās vecuma grupās. Katru gadu kāds iedzīvotājs cieš no elektrotraumas, saskaroties ar bojātu elektroietaisi, pērn divi cilvēki šādā veidā gājuši bojā. 26 gadus vecs vīrietis guva letālu traumu, ar kailām kājām uzkāpjot bojātam pagarinātājam, savukārt 50 gadus veca sieviete zaudēja dzīvību, pieskaroties bojātam ūdenssildītājam.
"Bojātu elektroierīču taupīšana un izmantošana ir vēl viens bīstams ieradums, ko novērojam sabiedrībā. Arī šajā gadījumā cilvēki, šķiet, līdz galam neapzinās, ka tas var kļūt par reālu veselības un dzīvības apdraudējumu. Ja ir kaut mazākās aizdomas, ka mājās esoša elektroierīce nav darba kārtībā, to nekādā gadījumā nedrīkst izmantot! Tā vai nu jānogādā uz remontu sertificētam elektrospeciālistam, vai jānodod bojātas, savu laiku nokalpojušas elektrotehnikas savākšanas punktos. Ļoti aicinu Latvijas iedzīvotājus par to ikdienā piedomāt un nepakļaut elektrotraumu riskam ne sevi, ne citus mājiniekus," papildina A. Šmats.
Pieskaroties bojātām, elektrotīklam pieslēgtām ierīcēm vai neizolētiem vadiem, ik gadu elektrotraumas gūst arī bērni. Pērn tas bijis cēlonis vismaz trīs no kopumā desmit elektrotraumām, ko guva bērni. Lai bērnus pasargātu no šādām traumām, par elektrodrošu vidi mājoklī ir jāparūpējas vecākiem.
Par aptauju: AS "Sadales tīkls" Elektrodrošības indekss ataino Latvijas iedzīvotāju zināšanas un uzvedību elektrodrošības jomā. Pētījums veikts sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, 2021. gada nogalē tiešsaistē aptaujājot 1005 iedzīvotājus visā Latvijā vecumā no 18 līdz 75 gadiem.