17.11.2021
Elektrība jūsu mājās, uzņēmumos un pat uz ielas ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Tās sniegtās ērtības ir tik pierastas un pati enerģija pieejama, ka ikdienas steigā daudz par to neprātojam. Pieaugot interesei par efektīvu un tālredzīgu saimniekošanu, pieaug arī nepieciešamība izprast elektroenerģijas tirgu, atstāt pagātnē pasīvi vērojošo pozīciju, lai patstāvīgi un gudri izvēlētos, no kā un par cik šo enerģiju pirkt.
Izvēles iespējas jau kopš 2015. gada
"Teju piecus gadus ikvienam Latvijā ir pieejams atvērtais elektroenerģijas tirgus. Dati liecina, ka tikai neliela daļa klientu ir šajā laikā izmantojuši iespēju mainīt tirgotāju," skaidro AS "Sadales tīkls" tirgotāju attiecību vadītājs Gatis Macāns. "Grūti teikt, kas īsti ir šī kūtruma iemesls. Varbūt sabiedrībai trūkst elektroenerģijas tirdzniecības tradīciju, jo daudzus gadu desmitus šis tirgus bijis slēgts, varbūt pārāk maz izpratnes par atvērtā tirgus iespējām, un kā tās izmantot savā labā."
Elektroenerģijas tirgu Latvijā uzrauga Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija. 2007. gadā atvērtā tirgus iespējas tika piedāvātas uzņēmumiem ar lielu elektrības patēriņu. Pēc pāris gadiem atvērtajam tirgum pievienojās arī pārējie uzņēmumi, bet 2015. gada 1. janvārī mājsaimniecības.
"Lai mainītu savu izvēli, piemēram, mājsaimniecībām tik vien kā jānoslēdz līgums ar jauno elektroenerģijas tirgotāju. Tālāko izdara tirgotājs sadarbībā ar sadales operatoru. Tirgotāju var mainīt kaut katru mēnesi, bet pirms tam gan rūpīgi jāizpēta līgums ar esošo tirgotāju, jo nereti par pirmstermiņa līguma laušanu ir paredzēts līgumsods," stāsta Gatis Macāns.
Būtiski piebilst, ka elektroenerģijas tirgotāja maiņa nekādi neietekmē fizisko elektrības pieslēgumu un piegādi – klientam nav jāmaina ne balsti vai vadi, ne skaitītāji vai rozetes. Arī elektroapgādes kvalitāte nemainās, un tirgotāja maiņas brīdī nav nekādu elektrības padeves pārtraukumu.
Kā elektrība nonāk līdz mums
Elektroenerģijas tirgus sastāv no vairākiem posmiem: elektrības ražošanas, tirdzniecības un piegādes.
Elektrības ražošana un virtuāli tirdzniecības darījumi ir ļoti dinamisks process. Elektroenerģija ir tāds produkts, kuru var gan saražot, bet lielos apjomos uzglabāt pašlaik nav iespējams, tā uzreiz jānodod patēriņam. Elektroenerģijas biržā ik dienu notiek darījumi, kuros tiek pirkta un pārdota elektrība, kas tiks saražota un patērēta tikai nākamajā dienā. Ražotāji enerģiju pārdod elektrības tirgotājiem, kuri savukārt to tirgo tālāk saviem klientiem – mājsaimniecībām un uzņēmumiem jeb elektrības lietotājiem.
Vienlaikus notiek fiziska elektrības piegāde no elektroenerģijas ražotājiem līdz tās lietotājiem. Šo posmu Latvijas teritorijā nodrošina pārvades sistēmas operators AS "Augstsprieguma tīkls" un sadales sistēmas operatori. AS "Sadales tīkls" ir Latvijā lielākais sadales sistēmas operators, kas sniedz pakalpojum 99% valsts teritorijas un apkalpo aptuveni vienu miljonu klientu īpašumu.
Kā veidojas elektrības cena
Latvijā pieejamā elektroenerģija tiek pirkta biržā Nord Pool, kas ir vadošā birža Ziemeļeiropā. Elektrības cenu biržā nosaka attiecības starp kopējo pieprasījumu un piedāvājumu. Tas nozīmē – jo lielāku patēriņu prognozē tirgotāji, jo lielāks ir kopējais pieprasījums un augstāka cena.
"Klientiem, jo īpaši tiem, kuriem pēc līguma ar tirgotāju maksa par elektrību ir piesaistīta biržas cenām, būtu ļoti vērtīgi pievērst uzmanību tam, ka elektroenerģijas cena biržā dažādās diennakts stundās var atšķirties pat vairākas reizes, svārstoties no dažiem desmitiem eiro par kilovatstundu līdz pat vairākiem simtiem. Iepriekšējos gados ir bijuši arī tādi periodi, kad atsevišķās stundās elektrības vērtība ir ar negatīvu zīmi, " skaidro Gatis Macāns.
Biržas Nord Pool mājaslapā redzamas gan vēsturiskās elektroenerģijas cenas, gan arī cenas nākamajai dienai. Cenu tabulas nereti pārpublicē arī elektrības tirgotāji, turklāt klientu ērtībām piedāvā nosūtīt brīdinājumus, ja gaidāma sevišķi augsta vai zema elektrības cena.
Biržas cenu veidošanās principu uzskatāmi raksturo šāds piemērs: naktī, kad elektroenerģiju izmantojam pavisam maz, elektrības ražošanas iekārtas turpina darboties, un ražotājiem ir izdevīgi pārdot saražoto enerģiju pat par zemāku cenu. No rīta, kad sākam aktīvi rosīties – mājās ieslēdzam apgaismojumu, tējkannu, ofisā datorus, rūpnīcās ražošanas iekārtas –, pieaug vienlaikus nepieciešamais elektroenerģijas apjoms un tiek celta arī elektrības cena.
Kuru izvēlēties – fiksēto vai mainīgo cenu par elektrību?
Elektrības tirgotāji piedāvā klientiem pirkt šo enerģiju par fiksētu cenu vai arī tādu cenu, kas mainās atbilstoši biržas cenai. Katram piedāvājuma modelim ir savi ieguvumi un riski. Tarifu plāni ar fiksētu cenu sniedz drošību, garantē, ka pat tad, ja biržas cena vairākkārt pārsniegs klienta līgumā minēto, viņa maksu par vienu kilovatstundu tas neietekmēs. Vienlaikus, noslēdzot šādu līgumu, jārēķinās, ka stipri sašaurinās klienta iespējas samazināt savu rēķinu, nemainot elektrības patēriņu.
Klienti, kuriem pēc līguma ar tirgotāju maksa par elektrību ir piesaistīta biržas cenām, šādas cenu svārstības var izmantot savā labā. Pašlaik tehnoloģijas atļauj, piemēram, iestatīt veļas vai trauku mazgājamo mašīnu darbam vēlās vakara stundās, lādēt elektroauto vai akumulēt enerģiju siltumiekārtās naktī. Arī uzņēmumi var celt darbības efektivitāti, energoietilpīgākos darbus veicot laikā, kad cenas ir zemākas.
Elektroenerģijas uzskaite
Sadales sistēmas operatora tīklā katram elektrības pieslēgumam ir savs skaitītājs. Iegūtos klientu elektroenerģijas patēriņa datus "Sadales tīkls" nosūta tirgotājam, kurš savukārt sagatavo klientam rēķinu atbilstoši noslēgtajam līgumam. "Skaitītāja rādījumu nodošana katra mēneša beigās pavisam drīz būs vēsture. Līdz 2022. gadam visi iepriekšējās paaudzes skaitītāji Sadales tīkla uzskaites sistēmā tiks aizstāti ar jaunajiem viediem skaitītājiem," stāsta Gatis Macāns. Tas nozīmē, ka pavisam drīz visiem "Sadales tīkla" klientiem būs pieejami detalizēti elektroenerģijas patēriņa pārskati, kas ļaus rūpīgi sekot līdzi saviem elektrības lietošanas paradumiem un analizēt tos, pirkt elektrību izdevīgi un lietot vēl efektīvāk