09.08.2024
Šonedēļ kinopilsētā "Cinevilla" aizvadītas jau 14. ikgadējās AS "Sadales tīkls" profesionālās elektromontieru un citu enerģētikas jomas speciālistu mācības. Apzinoties situāciju reģionā, tās šogad pirmoreiz organizētas, inscenējot militāra iebrukuma klātbūtni – ar mērķi stiprināt elektrospeciālistu prasmes strādāt šādas krīzes apstākļos. Mācībās piedalījās ap 450 dalībnieku no visas Baltijas.
"Ir skaidrs, ka mūsdienās bez elektroenerģijas praktiski nekas nedarbojas, elektrotīkls ir kritiskas nozīmes infrastruktūra, un mums elektroapgādes pakalpojums ir jāspēj nodrošināt jebkuros apstākļos. Tāpēc mūsu speciālisti kopsolī ar Zemessardzi mācās strādāt arī militārā krīzē. Dzīvojam sarežģītos laikos, tāpēc ceram uz labāko, bet gatavojamies sliktākajam scenārijam. Turklāt daudz ko varam mācīties no kolēģu pieredzes Ukrainā – viņu gūtās atziņas tika ņemtas vērā, sagatavojot šī gada profesionālo mācību disciplīnas. Ja mēs katram savam darbiniekam varam sniegt vismaz izpratni par rīcības pamatprincipiem, tas ir ieguldījums arī visaptveroša valsts aizsardzības modeļa nostiprināšanā," teic "Sadales tīkla" valdes loceklis, tehniskais direktors Raimonds Skrebs.
"Sadales tīkla" darbinieki un līgumuzņēmēji, kā arī citu Baltijas elektroapgādes operatoru speciālisti apvienojās komandās, lai veiktu nepieciešamos uzdevumus 10 secīgās disciplīnās. Sekojot civilmilitārās situācijas aprakstam, mācību dalībnieki, vadoties pēc ģeogrāfiskām koordinātēm, trenēja orientēšanās prasmes, veica elektrotīkla stāvokļa novērtēšanas un bojājumu novēršanas darbus, tai skaitā mīnētā teritorijā, veica spriegumaktīvos darbus zemspriegumā un apguva bezpilota lidaparātu vadības prasmes darbam elektrotīklā. Īpaša uzmanība tika veltīta arī pirmās palīdzības sniegšanas iemaņu pilnveidei, tai skaitā inscenējot sprādzienā gūtas nopietnas traumas.
Katras komandas un katra speciālista sniegumu uzraudzīja un vērtēja tiesneši – elektrozinību un militārās jomas eksperti.
Paralēli tehnisko speciālistu mācībām norisinājās arī diskusija, kurā aizsardzības jomas eksperti dalījās ar ieteikumiem, kā sagatavot sevi un savu ģimeni krīzes situācijai, ko iekļaut 72 stundu somā u. tml. Uz diskusiju tika aicināts ikviens "Sadales tīkla" darbinieks, skaidri apzinoties, ka tikai "X stundai" sagatavojies darbinieks krīzes situācijā varēs pilnvērtīgi turpināt veikt savus tiešos pienākumus uzņēmumā.
Uzturot ciešu sadarbību ar Zemessardzi, "Sadales tīkls" iedrošina ikvienu darbinieku apdomāt iespēju pievienoties dienestam, kā arī uzņēmumā veido Zemessardzes apakšnodaļu. Patlaban jau vairāki desmiti "Sadales tīkla" darbinieku ir arī zemessargi.
Profesionālās elektrospeciālistu mācības ir ikgadējs "Sadales tīkla" pasākums tehnisko darbinieku kvalifikācijas celšanai un savstarpējas sadarbības uzlabošanai. Šogad tās notika kinopilsētā "Cinevilla" (Tukuma novads) 8. augustā.