27.07.2023
Šī gada sešos mēnešos, no janvāra līdz jūnijam, AS "Sadales tīkls" reģistrējusi vairāk nekā 340 bojājumus elektrotīklā, ko radīja trešo personu saimnieciskie darbi vai ceļu satiksmes negadījumi. Salīdzinājumā ar pērnā gada sešiem mēnešiem kopējais trešo personu izraisītu bojājumu skaits ir pieaudzis par 14%, tostarp būtiski audzis tieši mežizstrādes un lauksaimniecības darbu laikā notikušo elektrotīkla pārrāvumu skaits. Dažkārt šie pārrāvumi nozīmē arī smagas elektrotraumas tehnikas vadītājiem. Tāpēc sadales operators atgādina – plānojot šos un arī citus saimnieciskos darbus, "Sadales tīklā" jāvēršas pēc darbu atļaujas, kā arī darbu gaitā skrupulozi jāievēro piesardzības pasākumi!
Joprojām visbiežāk – vairāk nekā 100 gadījumos – bojātas kabeļlīnijas, vairāk nekā 80 gadījumos pārrautas gaisvadu līnijas, vairāk nekā 60 reizes bojāti balsti. Vienā no šiem gadījumiem reģistrēta arī smaga elektrotrauma – traktoram aizskarot gaisvadu elektrolīniju, nopietnus apdegumus guva tehnikas vadītājs un smagā stāvoklī tika nogādāts slimnīcā.
Ja gaisvadu elektrolīnijas ir acīmredzamas un, veicot darbus to tuvumā, visbūtiskākais ir ievērot piesardzību, nepieļaujot tehnikas un vadu saskaršanos, tad kabeļlīnijas ir ieraktas zemē, un uz to atrašanos var norādīt vien infrastruktūras turētājs. Šo iemeslu dēļ ar "Sadales tīklu" ir īpaši svarīgi saskaņot rakšanas darbus. Tas pasargās darbu veicējus no iespējamām elektrotraumām un tehnikas bojājumiem, bet lielu skaitu iedzīvotāju – no potenciāliem elektroapgādes traucējumiem.
Rakšanas darbu atļauju, atļauju mežizstrādes un citu darbu veikšanai aizsargjoslās var ērti pieteikt vietnē saskano.sadalestikls.lv un to saņemt dažu darba dienu laikā.
"Katra bojātā elektrolīnija var pārtraukt elektroapgādi ne tikai ražojošiem uzņēmumiem, birojiem un dzīvojamām ēkām, bet arī tik sabiedriski nozīmīgiem objektiem, kā slimnīcas, luksofori. Saskaņojot saimnieciskos darbus, mūsu speciālisti izpētīs darbu teritoriju, uzrādīs dabā elektroietaises un vajadzības gadījumā uz darbu veikšanas laiku atslēgs spriegumu, rūpējoties par darbu veicēju drošību. Darbu laikā vienmēr jāievēro visas tehniskās un drošības prasības, jo dažkārt elektrotīkls tiek bojāts arī saskaņotu darbu laikā," stāsta "Sadales tīkla" tehniskais direktors Raimonds Skrebs.
Katrs negadījums nozīmē arī papildu izmaksas vaininiekiem. Kopējās tīkla atjaunošanas izmaksas pēc minētajiem trešo personu radītajiem bojājumiem šī gada sešos mēnešos pārsniegušas 215 tūkst. eiro.
Par rīcību bojāta elektrotīkla gadījumā
Situācijā, kad tehnika saskaras ar elektrolīnijas vadiem, vadītājam vispirms jādomā par savu dzīvību. Ja iespējams, ar tehniku jāturpina pārvietoties, izkļūstot no elektrobīstamības zonas (astoņu metru rādiusā), bet, ja ar to pārvietoties nav iespējams, par notikušo uzreiz jāinformē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), zvanot 112, vai "Sadales tīkls”, zvanot 8404.
Operatīvie dienesti nekavējoties darīs visu nepieciešamo, lai atslēgtu spriegumu elektrolīnijā, kur noticis negadījums. Ja nav iespējas informēt operatīvos dienestus, no tehnikas ir jāevakuējas – jāizlec un, neatraujot pēdas vienu no otras, jāattālinās ar palēcieniem vismaz astoņu metru attālumā. Svarīgi, lai būtu tikai viens saskares punkts ar zemi – nekādā gadījumā nedrīkst spert soļus vai lēkt, abām kājām neesot saliktām kopā. Atraujot vienu kāju no otras, var saņemt letālu elektriskās strāvas triecienu. Neraugoties uz vēlēšanos glābt tehniku, notikuma vietā atgriezties nedrīkst! Līdz ierodas operatīvie dienesti, nedrīkst pieļaut arī citu personu tuvošanos bīstamajai zonai.