02.02.2022
AS "Sadales tīkls" elektrotīkls visā Latvijā sasniedz gandrīz 92 700 km kopgarumu, un pašlaik aptuveni 60% infrastruktūras veido gaisvadu līnijas (tostarp izolētas) un 40% – kabeļu līnijas. Kopumā vairāk nekā 60% elektrotīkla jau pašlaik ir attīstīti izolētā izpildījumā – izmantojot pazemē ieraktu kabeļu vai izolētu gaisvadu jeb piekarkabeļu risinājumus, – kas ir ļoti noturīgi pret laikapstākļu un citu ārējo faktoru ietekmi, kas var izraisīt bojājumus, traucējot klientu elektroapgādi. Turklāt "Sadales tīkls" ik gadu veic mērķtiecīgu elektrolīniju rekonstrukciju, samazinot neizolēta tīkla īpatsvaru, kā arī attīra gaisvadu elektrolīniju trases no potenciāli bīstamiem kokiem un krūmiem. Ar "Sadales tīkla" pieeju tīkla attīstībā un trašu tīrīšanas darbiem piektdien, 4. februārī, plānots iepazīstināt ekonomikas ministru Jāni Vitenbergu.
Lielākais pārbaudījums neizolētajai elektrotīkla daļai ir ekstrēmi laikapstākļi – vētras stipruma vējš, apledojums un liels sniega daudzums. Šādas stihijas Latvijas teritoriju parasti piemeklē dažas reizes gadā, taču 2022. gada janvāris pārsteidzis ar četrām vētrām divu nedēļu laikā. Mobilizējot uzņēmuma darba brigādes un izmantojot multifunkcionālu tehniku, "Sadales tīkla" darbiniekiem vētru radītos bojājumus gandrīz 100% gadījumu ir izdevies novērst diennakts laikā. Liela nozīme bijusi arī viedajam tīklam, kas nodrošina attālinātu elektroenerģijas plūsmas pārvaldību un monitoringu, ļaujot operatīvi fiksēt elektroapgādes traucējumus un digitāli veikt pārslēgumus tīklā. Šādi lielākajā daļā gadījumu elektroapgādi klientiem iespējams atjaunot dažu minūšu laikā – jau pirms bojājumu novēršanas.
"Dabas pētnieki prognozē, ka klimata pārmaiņu ietekmē Eiropu arvien biežāk skars pēkšņas, spēcīgas vētras un pērkona negaisi, tāpēc ar katru gadu arvien mērķtiecīgāk virzāmies uz neizolēta elektrotīkla īpatsvara samazināšanu. "Sadales tīkla" desmitgades attīstības plānā, ko pērn apstiprinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, esam apņēmušies līdz 2031. gadam izveidot 100% izolētu zemsprieguma tīklu. Savukārt ar 2023. gadu sāksim 100% izolētā izpildījumā attīstīt arī vidējā sprieguma elektrotīklu. Īstenojot pārdomātus investīciju projektus, katru gadu samazinām neizolēta elektrotīkla īpatsvaru vidēji par 1000-1500 km. Vienlaikus jāuzsver, ka šiem projektiem ir jābūt ar maksimālu ekonomisko atdevi. Tāpēc rūpīgi izvērtējam, kuros gadījumos attīstīt izolētas gaisvadu līnijas, kuros – veidot zemē ieraktas kabeļlīnijas, kas ir divas līdz trīs reizes dārgāks risinājums," skaidro "Sadales tīkla" izpilddirektors Sandis Jansons.
Tīkla drošuma un kvalitātes rādītāji, kā arī ikgadēji sarūkošais reģistrēto elektrotīkla bojājumu skaits liecina par izvēlētās pieejas efektivitāti – ja vēl 2009. gadā tika reģistrēti ap 32 000 elektrotīkla bojājumu, tad 2020. gadā šis skaits ir samazinājies uz pusi – reģistrēti ap 16 000 bojājumu. Likumsakarīgi ik gadu uzlabojas elektroapgādes kvalitātes rādītāji, kas ietekmē ikvienu Latvijas iedzīvotāju. Vidējais elektroapgādes pārtraukumu ilgums vienam klientam gada laikā ir samazinājies no 466 minūtēm 2014. gadā uz 219 minūtēm 2020. gadā, savukārt vidējais elektroapgādes pārtraukumu skaits vienam klientam gada laikā samazināts no 3,7 reizēm 2014. gadā uz 2,3 reizēm 2020. gadā.
Ar uzņēmuma elektrotīkla attīstības plāniem un pasākumiem savlaicīgai potenciālo bojājumu novēršanai plānots iepazīstināt ekonomikas ministru J. Vitenbergu. Ministra vizīte plānota piektdien, 4. februārī, plkst.11:00. Tās laikā uzņēmuma izpilddirektors ministru iepazīstinās ar "Sadales tīkla" pieeju tīkla attīstībā. Ministrs iepazīsies arī ar elektrolīnijas trašu tīrīšanas procesu, kas notiks Inčukalnā. Tā laikā tiks demonstrēta arī multifunkcionālā tehnika, kas ir neatsverams palīgs darbu veikšanā.
Iepazīties ar trašu tīrīšanas darbiem dabā aicināti arī mediju pārstāvji. Interesentus lūgums sazināties ar Alīnu Kozlovsku, rakstot alina.kozlovska@sadalestikls.lv vai zvanot 26123379.