26.10.2021
AS "Sadales tīkls" sadarbībā ar igauņu uzņēmumu "Hepta airborne" īsteno pilotprojektu gaisvadu elektrolīniju apsekošanā ar jaunu risinājumu, kas ietver bezpilota lidaparātu izmantošanu un speciālu elektrotīkla defektu analīzes programmatūru. "Sadales tīkla" prioritāte ir drošas un nepārtrauktas elektroapgādes nodrošināšana, tādēļ būtiska loma ir elektrolīniju regulārai apsekošanai jeb defektēšanai, savlaicīgi fiksējot līniju tehnisko stāvokli un tos posmus, kas ir jāatjauno.
Latviju caurvij elektrolīnijas teju 93 000 kilometru kopgarumā, un pašlaik aptuveni 60% no tām veido gaisvadu elektrolīnijas. Pilotprojekts tika organizēts Dobeles apkaimē, apsekojot 20 kilovoltu gaisvadu līnijas 37 kilometru garumā. Iegūtā vizuālā informācija vēlāk tika analizēta, izmantojot speciālu defektu analīzes programmu “uBird”. Veiktā testa mērķis ir izvērtēt izraudzītā risinājuma iespējamo ekonomisko atdevi un ietekmi uz elektroapgādes plānoto un neplānoto pārtraukumu skaita un ilguma samazināšanu.
“Regulāri izvērtējam uzņēmuma darbības procesus, meklējot jaunas tehnoloģiskās iespējas to efektivizācijai, un jaunu risinājumu testēšana palīdz mums atrast atbilstošākās tehnoloģijas vēlamā rezultātā sasniegšanai. Bezpilota lidaparāti ļauj ātri piekļūt ļoti tuvu gaisvadu elektrolīnijām un detalizēti apsekot katru elektrotīkla elementu. Savukārt iegūto datu apstrādes programmatūrai jāspēj efektīvi analizēt elektrolīniju stāvokli, ļaujot operatīvi konstatēt defektus, kas novēršami vēl pirms tie ietekmējuši elektroapgādes kvalitāti. Šī pilotprojekta rezultātus apkoposim un rūpīgi izvērtēsim, lai nākotnē lemtu, cik jēgpilni un pamatoti būtu konkrēto risinājumu ieviest uzņēmuma ikdienas darbībā,” saka “Sadales tīkla” valdes loceklis un attīstības direktors Jānis Kirkovalds.
“Ir patīkami strādāt ar uzņēmumu, kas ir atvērts inovatīviem risinājumiem. Sadarbojamies ar sadales sistēmu operatoriem visā pasaulē un esam pārliecinājušies, ka pieredzējuši speciālisti apvienojumā ar efektīviem bezpilota lidaparātiem un jaunākās paaudzes analīzes programmatūru spēj ievērojami efektivizēt elektrolīniju defektēšanas procesu,” komentē “Hepta Airborne” biznesa attīstības vadītājs Elviss Straupenieks.
Pilotprojekts īstenots šogad septembrī. Līdz gada beigām plānots izvērtēt iegūtos rezultātus un potenciālos ieguvumus, tostarp salīdzinājumā arī ar citiem tirgū pieejamiem elektrotīklu inspekcijas risinājumiem un to potenciālajiem ieguvumiem.