Tiešsaistē prezentēs pirmo Latvijas Elektrodrošības indeksu

2020. gadā Latvijā reģistrēts pēdējās desmitgades lielākais elektrotraumu skaits – kā liecina AS “Sadales tīkls” apkopotā elektrotraumu statistika, pērn valsts iedzīvotāji no sadzīves elektroiekārtām vai mājokļa elektroinstalācijas guvuši kopumā 85 elektrotraumas, tostarp no 24 traumām cieta bērni. Salīdzinājumā ar 2019. gadu pērn šo traumu skaits palielinājies par aptuveni trešdaļu. Vidēji katra astotā elektrotrauma aizvadītajā gadā bijusi letāla – bojā gājuši pavisam 10 cilvēki, tostarp viens bērns. Lai skaidrāk izprastu elektrotraumu cēloņus, AS "Sadales tīkls" sadarbībā ar pētījumu centru SKDS ir izveidojis "Sadales tīkla" Elektrodrošības indeksu – pētījumu, kurā novērtētas Latvijas iedzīvotāju zināšanas un uzvedība elektrodrošības jomā. Pētījumu iecerēts veikt regulāri, lai sekotu līdzi izmaiņām tendencēs.

Pirmais pētījums veikts 2020. gada nogalē, un indeksa rezultāti mediju pārstāvjiem un plašākai sabiedrībai tiks prezentēti tiešsaistes seminārā, kas notiks piektdien, 19. februārī, plkst. 10:00. Vebinārs būs skatāms “Sadales tīkla” “Facebook” lapā.

2020. gads daudziem ir palicis atmiņā kā sarežģīts un izaicinājumiem bagāts laiks, kuru raksturo attālināts darbs, mācības un trāpīgais jaunvārds – mājsēde.  To, ka teju visi procesi valstī šajā laikā tika pārcelti uz iedzīvotāju mājokļiem, uzskatāmi parāda AS “Sadales tīkls” apkopotie dati par gada laikā sadalītās elektroenerģijas apjomu – redzam, ka visos segmentos, izņemot mājsaimniecības, elektroenerģijas patēriņš ir jūtami mazinājies. Tikmēr mājsaimniecībās tas ir audzis. Ikdienu lielākoties esam pavadījuši mājās un diemžēl, taču jāatzīst, ka likumsakarīgi, – ir kāpis arī elektrotraumu skaits,” pauž AS “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.

“Sadales tīkla” Elektrodrošības indekss radīts, lai padziļināti novērtētu sabiedrības zināšanas par elektrodrošību, to vājās vietas un bīstamos paradumus elektroierīču, kā arī citas elektrības infrastruktūras izmantošanā, kas noved pie elektrotraumām. “Esmu pārliecināts, ka indeksa dati ļaus mums arvien mērķtiecīgāk un efektīvāk īstenot ikgadējās elektrodrošības aktivitātes, lai nenogurstoši iedzīvotājiem atgādinātu, cik būtiski ir vienmēr ievērot elektrodrošības noteikumus, jo liktenīgā reizē neuzmanība vai pārdrošība var beigties arī traģiski – ar zaudētu dzīvību, veselību vai īpašumu,” papildina S. Jansons.

Vebinārā ar pieredzi, zināšanām un ieteikumiem, kas skar elektrodrošības jomu, dalīsies pārstāvji no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS), Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) un Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA). Tā kā aizvadītajā gadā vidēji katru trešo elektrotraumu guva bērns, pastiprināta uzmanība pasākumā tiks veltīta bērnu elektrodrošībai. Tiešraidei “Facebook” aicināts sekot ikviens interesents, būs iespējams uzdot arī jautājumus.

Pasākumā piedalīsies:

Vebināru vadīs televīzijas personība un divu bērnu māmiņa Kristīne Virsnīte. Pasākuma ilgums – aptuveni stunda.

Par pētījumu: AS “Sadales tīkls” Elektrodrošības indekss ataino Latvijas iedzīvotāju zināšanas un uzvedību elektrodrošības jomā. Pētījums veikts sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, 2020. gada nogalē tiešsaistē aptaujājot 1005 dažāda dzimuma iedzīvotājus visā Latvijā vecumā no 18 līdz 75 gadiem.