08.11.2024
Mūsdienu mainīgajos apstākļos elektrības atslēgumi var rasties pašā nepiemērotākajā brīdī, radot būtiskus zaudējumus un traucējot ikdienas gaitām. Īpašumos un uzņēmumos, kur elektroiekārtām ir nepieciešama nepārtraukta elektroapgāde, svarīgi apsvērt drošus un stabilus risinājumus, lai nodrošinātu elektrības piegādi gan plānotu, gan negaidītu pārtraukumu laikā. Īpaši būtiski tas ir tādām kritiski svarīgām jomām kā ūdens un siltuma piegāde, sakaru un datu nodrošinājums, drošības sistēmu un veselības aprūpes nodrošināšana.
Kā alternatīvu elektrības ieguves avotu izmanto benzīna vai dīzeļa ģeneratoru. Ja ģenerators nepieciešams īslaicīgi vai steidzami, to var iznomāt, taču ilgtermiņa drošībai ieteicams iegādāties savu ģeneratoru un uzturēt to darba kārtībā.
Izvēloties ģeneratoru būtiski apzināt pielietojumu, nepieciešamo jaudu un elektrības ražošanas ilgumu, kā arī elektrības pieslēguma tehniskos parametrus. Esam apkopojuši galvenos kritērijus, kas jāņem vērā, lai izvēlētos ģeneratoru, kas vislabāk atbilst jūsu vajadzībām un darbības specifikai.
Fāžu skaits
Izvēle starp vienfāzes un trīsfāžu ģeneratoru ir atkarīga no elektroenerģijas patēriņa specifikas. Vienfāzes ģeneratori vairāk ir piemēroti mājsaimniecību un mazu uzņēmumu ikdienas vajadzībām vai kā avārijas barošanas avots, ja tiek izmantotas elektroierīces ar zemāku jaudu. Tos ir vienkārši pievienot un uzturēt, jo nav nepieciešams balansēt strāvu starp vairākām fāzēm.
Trīsfāžu ģeneratori ir lielāki un piemēroti lieljaudas ierīcēm un aprīkojumam, kas prasa stabilu un nepārtrauktu elektroenerģijas padevi. To pievienošana ir sarežģītāka, un nereti nepieciešams sertificēta elektriķa padoms, lai pareizi veiktu uzstādīšanu un regulāru apkopi. Trīsfāžu ģeneratorus var izmantot arī vienas fāzes patēriņa iekārtu barošanai, pieslēdzot tikai vienu fāzi no trīs.
Kā izvērtēt, cik jaudīgs ģenerators ir nepieciešams?
Izvēlētos piemērotāko ģeneratoru, svarīgi ir aprēķināt nepieciešamo jaudu, kas spēj nodrošināt visu vajadzīgo iekārtu un ierīču darbību elektrības pārrāvuma laikā. Šo jaudu mēra vatos (W) vai kilovatos (kW), un to var aprēķināt, ņemot vērā ierīču kopējo patēriņu, kā arī rezervi papildu slodzei, kas noderēs neparedzētam slodzes pieaugumam vai arī, ja tiks pievienotas jaunas ierīces.
Startera veidi ģeneratoriem
Ģeneratori var būt aprīkoti ar manuālo starteri, elektrisko starteri (ar pogu) un ar automatizāciju, kas ieslēdzas bez lietotāja iejaukšanās. Izvēloties startera veidu, ņemiet vērā gan ierīces lietošanas mērķi, gan arī vietas prasības attiecībā uz energoapgādes nepārtrauktību.
Manuālos starterus iedarbina velkot trosi. Tie ir arī lētāki un ilgtermiņā arī ekonomiskāki salīdzinājumā ar elektriskajiem vai automātiskajiem starteriem, jo nav nepieciešama sarežģīta apkope. Taču šāds ģenerators nav piemērots, ja nepieciešama automātiska pieslēgšanās.
Elektriskais starteris (parasti ar pogu) ir ērtāks risinājums, jo ģeneratoru var iedarbināt ar vienas pogas vai taustiņa nospiešanu. Tas īpaši noder lietotājiem, kuriem manuālā iedarbināšana var būt sarežģīta. Elektriskie starteri ir ērts lietošanā, tomēr prasa lietotāja klātbūtni iedarbināšanai.
Automātiskie ģeneratori ieslēdz ģeneratoru automātiski, tiklīdz konstatē elektroapgādes pārtraukumu. Šis risinājums ir piemērots vietām, kur energoapgādes stabilitāte ir īpaši svarīga, piemēram, veselības aprūpes iestādēm, datu centriem, kritiskās infrastruktūras objektos. Automātiskie ģeneratori ir dārgāki un prasa regulāru tehnisko apkopi, lai uzturētu automatizācijas sistēmas darbspēju, taču sniedz augstu drošības un ērtību līmeni, nodrošinot elektroenerģijas piegādi pilnībā bez lietotāja iejaukšanās.
Stacionārs vai pārvietojams ģenerators – kuru izvēlēties?
Pārvietojamie ģeneratori ir ērti transportējami un uzstādāmi, tie ir noderīgi būvlaukumos, kempingos, vasarnīcās vai pasākumos. Šie ģeneratori ir lētāki un mazāki nekā stacionārie, paredzēti īstermiņa vajadzībām vai kalpo kā rezerves ģenerators, ja pēkšņi rodas elektroapgādes problēmas.
Savukārt stacionārie ģeneratori ir piemēroti lielām slodzēm, spēj apgādāt ar elektroenerģiju arī lielus ražošanas uzņēmumus vai veselības aprūpes iestādes, nodrošinot nepārtrauktu elektroapgādi. Tie var būt aprīkoti ar automātisku iedarbināšanas funkciju, kas nodrošina, ka ģenerators ieslēdzas uzreiz pēc strāvas pārrāvuma, tādējādi izvairoties no jebkādiem darbības traucējumiem.
Stacionārais ģenerators ir nepieciešamība uzņēmējiem, kuriem nepārtraukta elektroapgāde ir kritiski svarīga vai kuri darbojas nozarēs, kurās pat nelieli elektroenerģijas pārrāvumi var radīt būtiskus zaudējumus. Lai gan šādu ģeneratoru iegāde un uzstādīšana prasa lielākus sākotnējos ieguldījumus, ilgtermiņā tie ievērojami samazina zaudējumu riskus un nodrošina uzņēmuma nepārtrauktu darbību neparedzētas elektroapgādes pārrāvuma gadījumā.
Ar ko vēl rēķināties, uzturot ģeneratoru?
Jāņem vērā ne tikai ģeneratora iegādes, bet arī ilgtermiņa uzturēšanas izmaksas, kas ietver gan apkopes biežumu, gan iespējamo remontdarbu vai detaļu nomaiņu. Šāda pieeja ļauj savlaicīgi paredzēt izdevumus un izvairīties no dārgām un neplānotām pārtraukuma situācijām, nodrošinot stabilu darbību kritiskākajos brīžos.
Regulāras apkopes un savlaicīga rezerves daļu nomaiņa ļaus ģeneratoram kalpot ilgtermiņā. Mājsaimniecībām optimālais ģeneratora pārbaudes biežums ir divas reizes gadā, kad jāpārbauda degvielas daudzums, eļļas līmenis un jāveic iedarbināšanas pārbaude. Ģeneratoriem, kas darbojas ar benzīna un eļļas maisījumu, maisījums jāsagatavo pirms ekspluatācijas, nodrošinot, ka tas nav vecāks par vienu mēnesi.
Nepārtraukta elektroapgāde