Saules paneļi – pārdomāta izvēle

Alternatīvās jeb zaļās enerģijas ražošana pašu patēriņam joprojām ir pieprasīta arī Latvijā, ko apliecina uz privātmāju jumtiem itin bieži redzamie saules paneļi. Nelielās saules paneļu sistēmas un ar tiem saistītās iekārtas – invertorus, ar jaudu līdz 11,1 kW dēvē arī par mikroģeneratoriem.

"Sadales tīkls" piedāvā praktiskus padomus, kā soli pa solim e-vidē ērti pieteikt mikroģeneratora pieslēgšanas pakalpojumu un pievienot elektrotīklam ražošanas sistēmu, lai pilnvērtīgi un droši ražotu elektroenerģiju savam pašpatēriņam.


Svarīgi priekšdarbi

Sāciet ar savu elektrības patēriņa paradumu izpēti un nosakiet piemērotāko jaudu.

Lai saprastu, vai saules paneļi ir jums izdevīga enerģijas iegūšanas tehnoloģija un cik jaudīga ražošanas sistēma būtu vispiemērotākā, sāciet ar savu elektrības patēriņa paradumu izpēti. Ņemot vērā, ka elektroenerģijas patēriņu uzskaita viedie elektrības skaitītāji, "Sadales tīkla" klientu portālā e-st.lv  ir pieejami elektrības patēriņa dati. Novērtējiet, cik lielu daļu no kopējā ik mēnesi patērētā elektrības apjoma parasti izlietojat dienas gaišajā laikā, kad saules paneļi aktīvi ražo elektrību.

Izvēlieties sertificētu elektroenerģijas ražošanas iekārtu.

Saules paneļi ir redzamākā šīs ražošanas sistēmas daļa, jo lielākoties ir izvietoti publiski redzamās vietās - uz ēkas jumta, pļavā vai citur. Lai pārveidotu saules paneļu saražoto līdzspriegumu maiņspriegumā, kas nepieciešams jūsu sadzīves elektroiekārtu darbināšanai, līdz ar paneļiem tiek uzstādīts arī strāvas pārveidotājs jeb invertors.

Izvēloties piemērotākos saules paneļus, ņemiet vērā, ka paralēlā darbā ar elektrotīklu varēsiet pieslēgt tikai tādu invertoru, kas ir sertificēts un iekļauts "Sadales tīkla" atzīto invertoru sarakstā. Ja vēlaties uzstādīt vēl neatzītas iekārtas, jau pirms to iegādes ieteicams nosūtīt informāciju "Sadales tīklam".

Noskaidrojiet būvvaldes un "Sadales tīkla" nosacījumus.

Laikus iepazīstieties ar mikroģeneratoru pieslēgšanu soli pa solim un saņemiet noderīgus padomus "Sadales tīkla" mājaslapā. Izpētiet arī vietējās būvvaldes nosacījumus saules paneļu uzstādīšanai tās pārraudzībā esošajā teritorijā.

 

Neto norēķinu princips

Uzsākot alternatīvās elektroenerģijas ražošanu, ražotājam jānoslēdz līgums ar tirgotāju, lai kļūtu par neto norēķinu sistēmas dalībnieku. Neto norēķinu sistēmā saražotās un "Sadales tīkla" elektrotīklā nodotās, gan no tīkla saņemtās elektrības apjomu izsaka naudas izteiksmē. Ja elektrotīklā nodotās elektrības kopējā vērtība ir lielāka nekā no "Sadales tīkla" elektrotīkla saņemtās elektrības vērtība, starpība naudas izteiksmē tiek ieskaitīta nākamajā norēķinu periodā.

Ieguvums šajā sistēmā ir, ka norēķinus drīkst attiecināt arī uz vairākiem aktīvā lietotāja pieslēgumiem, kas iekļauti vienā līgumā. Tas ļauj ar saražotās elektroenerģijas vērtību atmaksāt elektrības rēķinu visos lietotāja pieslēgumos.

Neto norēķinu princips ir vienkāršs: par elektrību, kuru saules paneļi ražos un jūs uzreiz patērēsiet, nav jāmaksā. Ja saražosiet vairāk elektroenerģijas nekā uzreiz patērēsiet, pārpalikumu nodosiet elektrotīklam, ko vajadzības gadījumā nopirksiet atpakaļ no tirgotāja par cenu par kādu vienojāties ar tirgotāju līguma slēgšanas brīdī.

Lai pievienotos neto norēķinu sistēmai, klientam jāslēdz līgums ar elektroenerģijas tirgotāju, kurš atbilstoša pakalpojuma ievaros administrēs arī neto vērtību aprēķinu un izlietojumu.

Neto norēķinu sistēma


Saules paneļu pieslēgšana

Pirms iekārtas pieslēgšanas noteikti jāsaņem "Sadales tīkla" atļauja. Bez atļaujas pieslēgts mikroģenerators var radīt būtiskus bojājumu riskus jūsu un kaimiņu elektroietaisēm un dzīvībai bīstamas situācijas ikvienam, kas veic darbus elektrotīklā.

Kā pieteikt saules paneļu pieslēgšanu?

Kad piemērotākie saules paneļi un invertors atrasti, piesakiet jūsu mikroģeneratora pieslēgšanu "Sadales tīkla" klientu portālā e-st.lv


Ierīkošanas darbi un pieslēgšanas atļauja

Vai būs jāpiesaista vēl citi speciālisti?

Ja ceļā uz elektrības ražošanu savā īpašumā esat nolēmuši sadarboties ar Latvijas lielākajiem saules paneļu tirgotājiem, iespējams, jūsu partneris piedāvās jums plašu servisu – sākot no individuāla saules paneļu projekta izstrādes līdz uzstādīšanai.

Savukārt, ja jaunās ražošanas iekārtas uzstādīšanu un pieslēgšanu organizējat paši, noteikti laikus izvēlieties sertificētu būvspeciālistu un uzticiet viņam mikroģeneratora uzstādīšanas tehniskos darbus.


Cik laika būs nepieciešams, lai uzsāktu elektrības ražošanu?

Kad jūsu jaunā saules enerģijas ieguves sistēma būs uzstādīta, ieregulēta un gatava paralēlam darbam ar kopējo elektrotīklu, aplieciniet to klientu portālā e-st.lv  un saņemiet "Sadales tīkla" atļauju ieslēgt ražošanas iekārtu. Kopumā process no pieteikuma saņemšanas par mikroģeneratora uzstādīšanu objektā līdz atļaujai par pieslēgšanu aizņem 1-2 mēnešus.


Vērts zināt!

Pārlieku jaudīgi saules paneļi nav efektīvi. 

Ja saulainā laikā, kad saules paneļi visaktīvāk ražo elektrību, jūs patērēsiet maz vai nepatērēsiet vispār, spriegums uz invertora izvadiem palielināsies. Kad tas sasniegs maksimālo pieļaujamo vērtību, drošības apsvērumu dēļ invertors automātiski var izslēgties. Mikroģeneratoriem, kas pārāk lielas ražošanas jaudas dēļ bieži atslēdzas, atmaksāšanās termiņš pagarinās.

Trīsfāžu elektrības pieslēgumiem piemēroti ir trīsfāžu invertori, jo ļauj izvairīties no sprieguma asimetrijas. Turklāt jāņem vērā, ka trīsfāžu skaitītāji veic elektroenerģijas uzskaiti katrā fāzē atsevišķi. Izvēloties saules paneļu sistēmu ar tikai vienas fāzes invertoru, daļa saražotās enerģijas, kuru jūs varētu patērēt uzreiz, tiks nodota "Sadales tīkla" elektrotīklā un nebūs iespēja gūt maksimālo ietaupījumu.

Ja elektrotīklā pazūd spriegums, arī saules paneļi atslēdzas.

Plānotu vai neplānotu elektrības atslēgumu laikā arī saules paneļi, kas ieslēgti paralēlā darbā ar kopējo elektropārvades sistēmu, drošības apsvērumu dēļ automātiski atslēdzas un elektrību neražo.

Atceries, ka ieguldījumi atmaksāsies ātrāk, ja saules paneļu saražoto enerģiju paši uzreiz patērēsiet.