Trases un aizsargjoslas

Lai nodrošinātu klientiem nepārtrauktu un drošu elektroapgādi, "Sadales tīkls" regulāri apseko un uztur elektrolīniju trases un aizsargjoslas. Ja līnijas tuvumā izauguši koki vai krūmi, kas var apdraudēt tās darbību, "Sadales tīkls" vai uzņēmuma sadarbības partneris veic teritorijas tīrīšanas darbus.

Nereti elektrolīniju posmi šķērso privātīpašumu un ikdienā nav brīvi pieejami, piemēram, atrodas iežogotā lauku viensētā vai slēgtā uzņēmuma teritorijā. Zemes īpašniekiem jāievēro trašu un aizsargjoslu zemju lietošanas ierobežojumi un ir pienākums nodrošināt "Sadales tīklam" piekļuvi tām, taču personīgi būt klāt trases tīrīšanas darbu laikā nav nepieciešams.

Trašu un aizsargjoslu tīrīšanas darbu karte

Pirms elektrolīniju trašu un aizsargjoslu tīrīšanas "Sadales tīkls" vai sadarbības partneris informē zemes īpašniekus par plānotajiem darbiem un veic tos sešu mēnešu laikā, uzsākot ne agrāk par 14 dienām pēc paziņojuma nosūtīšanas.


Paziņojumu par elektrolīniju trašu un aizsargjoslu tīrīšanu "Sadales tīkla" klienti saņem e-pastā vai īsziņā (ja informācija attiecas uz vairākiem zemes īpašumiem – pa pastu). Zemes īpašniekiem, kuru kontaktinformācija "Sadales tīklam" nav pieejama, paziņojums tiek sūtīts pa pastu uz deklarēto adresi. Informāciju par plānotajiem darbiem saņem arī atbilstošā pašvaldība.

Ātrai un ērtai informācijas ieguvei aicinām klientus pārliecināties par savas kontaktinformācijas pilnīgumu un aktualitāti klientu portālā e-st.lv


Zemes īpašniekiem ir iespēja 15 dienu laikā pēc informācijas saņemšanas sazināties ar paziņojumā norādīto kontaktpersonu, lai individuāli vienotos par

  • piekļuvi elektrotīklam privātīpašuma teritorijā;
  • nozāģēto koku un krūmu novietošanu;
  • atsevišķu krūmu vai koku saglabāšanu.

Ņemiet vērā!
Jebkurā laikā bez brīdinājuma tiek veikti

  • neatliekamie darbi, piemēram, steidzama koku vai zaru zāģēšana, ja, pieaugot vējam, tie varētu bojāt elektrolīniju;
  • avārijas un tās seku novēršanas darbi.

Trase ir elektrolīnijas darbības nodrošināšanai nepieciešamā teritorija, kurā nedrīkst augt koki un krūmi, bet aizsargjosla ir platība, kuras uzdevums ir aizsargāt elektrolīniju no nevēlamas ārējās iedarbības. Elektrolīnijas trase ietilpst šīs līnijas aizsargjoslā.

Trase
Aizsargjosla
Gaisvadu elektrolīnija
Kabeļu elektrolīnija

Apdzīvota vieta
Ārpus apdzīvotas vietas
Meža teritorija: gaisvadu elektrolīnijai 0,4 kV
Meža teritorija: gaisvadu elektrolīnijai 6 – 20 kV

Ja privātīpašumu šķērso elektrolīnija, jāņem vērā, ka jebkura neapdomīga rīcība tās tuvumā var radīt apdraudējumu īpašumam vai pat dzīvībai. Lai izvairītos no iespējamajiem riskiem, ir noteikti ierobežojumi elektrolīniju trasēs un aizsargjoslās, kurus jāievēro zemes īpašniekiem.

Aicinām iepazīties ar noteiktajiem ierobežojumiem un rūpīgi tos ievērot!

  • Trašu teritorijā aizliegts stādīt un audzēt kokus un krūmus.
  • Aizliegts braukt ar mašīnām un mehānismiem, kā arī strādāt ar lauksaimniecības tehniku, kuras augstums, mērot no zemes virsmas, pārsniedz 4,5 metrus.
  • Aizliegts aizkraut pievedceļus un pieejas elektrotīklam.
  • Aizliegts celt, kapitāli remontēt, rekonstruēt vai nojaukt jebkuras ēkas un būves bez saskaņojuma ar "Sadales tīklu" Pieteikt saskaņojumu.
  • Aizliegts ierīkot sporta laukumu, rotaļu laukumu, stadionu, tirgu, sabiedriskā transporta pieturu, mašīnu un mehānismu stāvvietu, kā arī organizēt jebkādus pasākumus, kas saistīti ar cilvēku pulcēšanos.

Plašāka informācija Aizsargjoslu likumā

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

Jā, zemes īpašnieks kokus drīkst nozāģēt arī pats, taču pirms darbu uzsākšanas obligāti jāsaņem "Sadales tīkla" saskaņojums. Pieteikt saskaņojumu

Vismaz 15 dienas pirms vēlamā datuma jāiesniedz "Sadales tīklam" brīvas formas iesniegums klientu portālā e-st.lv, kurā jānorāda:

  • pieteicēja vārds, uzvārds, kontakttālrunis;
    juridiskām personām –  arī nosaukums;
  • zemes vienības kadastra apzīmējums, numurs; arī īpašnieka kontaktinformācija, ja darbu pieteicējs nav īpašnieks;
  • atslēguma datums un laiks, vieta (ja tā ir zināma);
  • atslēguma iemesls.

Ja zemes īpašnieks krūmu, koku vai to zaru nozāģēšanu veic ar nolūku attīrīt gaisvadu elektrolīnijas trasi vai aizsargjoslu, līnijas atslēgšana un pieslēgšana tiek nodrošināta bez maksas. Ja papildus atslēgumam ir nepieciešama arī vadu nolaišana, jārēķinās, ka tas ir maksas pakalpojums, kura izmaksas tiek noteiktas atbilstoši veicamajiem darbiem.

Aicinām būt atbildīgiem un atslēguma laikā attīrīt visu īpašuma teritoriju šķērsojošo elektrolīnijas posmu!

Visi nozāģētie kokmateriāli pieder zemes īpašniekam. Zemes īpašnieks 15 dienu laikā pēc trases tīrīšanas paziņojuma saņemšanas var sazināties ar norādīto kontaktpersonu un individuāli vienoties par nozāģēto krūmu izvešanu vai atstāšanu trases ārmalā. Ja šādas vienošanās nav, darbu veicēji rīkojas ar nozāģētajiem krūmiem pēc saviem ieskatiem.

Parasti pēc darbu pabeigšanas nozāģētie koki un krūmi tiek novietoti elektrolīnijas trases ārējā malā, ja tas nav iespējams, piemēram, slīpuma dēļ, tuvākajā iespējamā vietā.

Ja trase atrodas apdzīvotā vietā vai ārpus apdzīvotas vietas, zemes īpašnieks 15 dienu laikā pēc trases tīrīšanas paziņojuma saņemšanas var rakstīt brīvas formas iesniegumu klientu portālā e-st.lv, lai vienotos ar "Sadales tīklu" par kāda koka vai krūma saglabāšanu.

Šādi tiek apzīmēti koki, kuri apdraud elektrolīnijas drošību, tālab tos paredzēts nozāģēt. Ar "punktu" apzīmē elektrolīnijas trasē augošos kokus, bet ar "X" kokus ārpus trases elektrolīnijas aizsargjoslā.

Ikviena zemes īpašnieka pienākums ir uzturēt sava īpašuma robežu zīmes (kupicas) labi redzamas – appļaut zāli, nocirst krūmus ap tām u.tml. Gan elektrolīniju trašu un aizsargjoslu uzturētājiem, gan zemes īpašniekiem pašiem robežu zīmes palīdz veikt saimnieciskos darbus, stingri ievērojot zemes īpašumu robežas.

Lai nodrošinātu klientiem nepārtrauktu un drošu elektroapgādi, "Sadales tīkls" uztur elektrolīnijas darbībai labvēlīgus apstākļus, attīrot elektrolīniju trases un aizsargjoslas no tuvumā izaugušajiem kokiem vai krūmiem. Zāles pļaušanu, atkritumu savākšanu un citus mazākus teritorijas sakopšanas darbus veic zemes īpašnieks.

“Sadales tīkls” vai uzņēmuma partneris sakopj trašu un aizsargjoslu tīrīšanas darbu teritorijas vai nu uzreiz pēc darbu veikšanas vai arī līdz maija vidum, ja darbi veikti rudenī vai ziemā, kad teritorijas sakopšana apgrūtināta. Ja arī pēc teritorijas sakārtošanas nozāģētie koki nav novietoti elektrolīnijas trases ārējā malā vai konstatētas citas būtiskas nepilnības, informējiet par to kontaktpersonu, kas bija norādīta paziņojumā par plānoto trašu un aizsargjoslu tīrīšanu.

Ja īpašumu šķērso elektrolīnija vai tā teritorijā atrodas cits elektroapgādes infrastruktūras objekts un zemes vienības apgrūtinājums ir reģistrēts nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā un zemesgrāmatā, apgrūtinātajai zemes platībai samazinās kadastrālā vērtība un līdz ar to samazinās arī nekustamā īpašuma nodokļa apmērs.

"Sadales tīkla" tiesības veikt darbus, zemes īpašnieka pienākumu nodrošināt piekļuvi elektrolīnijai, kā arī trašu un aizsargjoslu teritoriju platumu un citus nosacījumus regulē šādi normatīvie akti: