Vispārējās tehniskās prasības elektrostacijas pieslēgšanai
1. Vispārējās tehniskās prasības un nosacījumi elektrostacijas pieslēgšanai paralēlam darbam ar sadales sistēmu ir izstrādāti atbilstoši regulējumam, kuru nosaka Eiropas Komisijas 2016. gada 14. aprīļa regula (ES) Nr. 2016/631 un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2013. gada 26. jūnija lēmums Nr. 1/4 "Tīkla kodekss elektroenerģijas nozarē".
2. Elektrostacijas uzstādīšanu un invertora/-u ieregulēšanu ir jāveic būvspeciālistam, kurš ieguvis patstāvīgas prakses tiesības (sertifikātu) reglamentētajā sfērā "Elektroietaišu izbūves darbu vadīšana" vai "Elektroietaišu izbūves darbu būvuzraudzība" sertifikācijas virzienā ar specializāciju elektrostaciju vai ģenerācijas iekārtu jomā Latvijā akreditētā institūcijā, kas ir kompetenta veikt personu sertificēšanu un atbilst standarta LVS EN ISO/IEC 17024 prasībām. Sertifikācijas prasības elektroenerģijas ražošanas iekārtu uzstādītājiem
3. Elektroenerģijas ražošanas moduļu uzstādītājam jāveic tehniskie aprēķini un jānodrošina, lai situācijā, kad elektroenerģijas ražošanas iekārtas strādā ar maksimālo jaudu un īpašumā nav tūlītēja pašpatēriņa (slodze ir vienāda ar 0 kW), sprieguma paaugstinājums klienta elektrotīklā no elektroenerģijas ražošanas moduļiem (piemēram, saules elektrostacijām - no invertora/-iem) līdz "Sadales tīkla" piederības un apkalpes robežai nepārsniegtu 2% (4,6 V), ja elektrostaciju plānots pieslēgt zemsprieguma elektrotīklā. Elektrostacijām, kuras tiks pieslēgtas vidspriegumā, jāveic tehniskie aprēķini un jānodrošina, lai sprieguma paaugstinājums brīžos, kad elektroenerģijas ražošanas iekārtas strādā ar maksimālo jaudu un īpašumā nav tūlītēja pašpatēriņa (slodze ir vienāda ar 0 kW), uz "Sadales tīkla" apkalpes robežas nepārsniegtu 8% no elektrotīkla nominālā sprieguma (6 kV, 10 kV vai 20 kV). Ja aprēķinos sprieguma paaugstinājums ir lielāks, par klienta līdzekļiem jāveic klienta iekšējo elektrotīklu ievada kabeļa nomaiņa (jāpalielina šķērsgriezums). "Sadales tīklam" ir tiesības lūgt klientam uzrādīt tehniskos aprēķinus, lai pārliecinātos, ka sprieguma paaugstinājums nepārsniegs maksimālo pieļaujamo.
4. Elektrostacijām ar jaudu lielāku par 50 kW:
4.1. ierīkojot elektrostaciju, kurā ražošanas iekārtas un akumulators tiek pieslēgti pie viena invertora, piemēram, saules elektrostacija kopā ar akumulatoru un hibrīdinvertoru, ražošanas moduļiem / parka moduļiem ir jāatbilst nosacījumiem, kas aprakstīti sadaļā "Prasības aizsardzībām un tehniskajām spējām elektrostacijai ar akumulācijas iekārtu";
4.2. ierīkojat elektrostaciju, kurā ražošanas iekārtas un akumulators tiek pieslēgti pie dažādiem invertoriem, piemēram, saules elektrostacija kopā ar akumulatoru un katram savs invertors, ražošanas moduļiem / parka moduļiem attiecībā uz ražošanas iekārtām ir jāatbilst nosacījumiem, kas ir aprakstīti sadaļā "Ražošanas moduļu/ parka moduļu aizsardzības prasības" , savukārt akumulatoram ir jāatbilst sadaļā "Prasības aizsardzībām un tehniskajām spējām elektrostacijai ar akumulācijas iekārtu" noteiktajam.
5. Elektrostacijām ar jaudu līdz 50 kW, arī uzstādot akumulatoru, ir jāievēro ražošanas moduļu / parka moduļu aizsardzības prasības.
6. Par akumulatoru tiek uzskatīta elektrības akumulācijas jeb uzkrāšanas iekārtu sistēma, kas sastāv no elektroenerģijas akumulācijas elementiem un pārveidotājiekārtas jeb invertora. Invertors ir akumulācijas iekārtu sistēmas neatņemama sastāvdaļa, kas pārveido akumulatora uzkrāto līdzstrāvu maiņstrāvā.
7. Elektrostacijas darbināšanai "salas" režīmā (piemēram, ja elektrostacijā ir uzstādīts akumulators): klienta elektrotīkla attiecīgajā punktā, kur ir iespējama izdalīšana "salas" režīmā, jāierīko sprieguma un frekvences kontroles funkcijas ar atbilstošām komutācijas iekārtām, kas pieslēdz / atslēdz šo elektrotīklu ar sprieguma aizsardzībām un ieslēdzot nodrošina aizsardzības funkciju " sinhro check". Automātikai jānodrošina invertoru ar akumulatoriem un klienta elektrotīkla, kas tika izdalīts "salas" režīmā, automātiska ieslēgšana atpakaļ paralēlā darbā ar tīklu.
8. Elektroenerģijas ražošanas moduli / parka moduli drīkst pieslēgt paralēlam darbam ar "Sadales tīkla" elektrotīklu tikai pēc rakstiskas "Sadales tīkla" atļaujas saņemšanas, ievērojot šīs atļaujas nosacījumus, vai īslaicīgi uz elektrostacijas darbības pārbaudes un aizsardzības ieregulēšanas laiku. Klients nedrīkst mainīt elektroenerģijas ražošanas moduļus vai veikt to aizsardzības iestatījumu maiņu, nesaskaņojot ar "Sadales tīklu".
9. Elektroenerģijas kvalitātei uz elektroietaišu piederības robežas jāatbilst standartam LVS EN 50160 "Publisko elektroapgādes tīklu sprieguma raksturlielumi" un elektrostacija nedrīkst pasliktināt elektrotīkla sprieguma parametrus;
10. Klientam ir jānodrošina "Sadales tīkla" personālam iespēja veikt elektrostacijas apskati un ražošanas moduļu aizsardzības iestatījumu pārbaudi, iepriekš saskaņojot ar klientu.
11. Ja elektrostacijas ekspluatācijas laikā tiek konstatēts, ka klients bez saskaņošanas ar "Sadales tīklu" veicis izmaiņas ražošanas moduļu iestatījumos vai ražošanas moduļu nomaiņu, "Sadales tīklam" ir tiesības pieprasīt un klientam ir pienākums nekavējoties atslēgt elektrostaciju no "Sadales tīkla" elektrotīkla.
A tips | B tips | C tips |
no 0,0008 MW līdz 0,499 MW | no 0,5 MW līdz 4,999 MW | no 5 MW līdz 14,999 MW |
- Elektroenerģijas kvalitātei uz elektroietaišu piederības robežas jāatbilst standarta LVS EN 50160 "Publisko elektroapgādes tīklu sprieguma raksturlielumi" prasībām.
- Elektrostacija nedrīkst pasliktināt elektrotīkla sprieguma parametrus.
Vispārīgās prasības
- Elektroenerģijas ražošanas moduļiem, izņemot akumulatoru, jāatbilst visām prasībām, kuras "Tīkla kodeksa elektroenerģijas nozarē" (Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes lēmums Nr.1/4) 7. pielikums nosaka A, B vai C tipa elektroenerģijas ražošanas moduļiem vai parka modulim.
- Elektroenerģijas ražošanas moduļiem, izņemot akumulatoru, jāatbilst visām prasībām, kuras Eiropas Komisijas regula Nr. 2016 / 631 nosaka A, B vai C tipa elektroenerģijas ražošanas moduļiem.
Speciālās prasības
A un B tips | ||
Elektroenerģijas ražošanas moduļiem jāatbilst standarta LVS EN 50549 -1:2019 prasībām. "Prasības elektrostacijām, kas paredzētas paralēlam darbam ar sadales elektrotīklu. 1. daļa: Pieslēgums zemsprieguma sadales tīklam. Piemērošanai līdz B tipa elektrostacijām ieskaitot" |
A tips | B tips | C tips |
Līdz 0,1 MW – pie esošas 0,4 kV sadalnes vai 0,4 kV līnijas. Līdz 0,499 MW – pie esošas sadales transformatora apakšstacijas vai izbūvējot jaunu transformatora apakšstaciju. | 6, 10, 20 kV elektrolīnija. | 6, 10, 20 kV kopnes 110 kV apakšstacijā. |
Elektroenerģijas komercuzskaites sistēma jāierīko atbilstoši "Elektroenerģijas uzskaites ierīkošanas noteikumiem" (LEK 123).
- Uzskaites iekārtas jānovieto uz elektroietaišu piederības robežas. Pieslēguma shēmu un tehnisko risinājumu jāprecizē projektēšanas gaitā.
- Sistēmas operatoram par saviem līdzekļiem jāuzstāda divu virzienu aktīvās un reaktīvās enerģijas skaitītāju ar slodzes profila reģistrāciju.
Saražotās elektroenerģijas uzskaites sistēma jāierīko klientam atbilstoši spēkā esošo normatīvo aktu prasībām.
Elektrostacijām ar jaudu līdz 50 kW, arī uzstādot akumulatoru, ir jāievēro ražošanas moduļu/ parka moduļu aizsardzības prasības.
Elektrostacijām ar jaudu lielāku par 50 kW:
- ierīkojot elektrostaciju, kurā ražošanas iekārtas un akumulators tiek pieslēgti pie viena invertora, piemēram, SES kopā ar akumulatoru un hibrīdinvertoru, ražošanas moduļiem / parka moduļiem ir jāatbilst nosacījumiem, kas aprakstīti sadaļā "Prasības aizsardzībām un tehniskajām spējām elektrostacijai ar akumulācijas iekārtu";
- ierīkojat elektrostaciju, kurā ražošanas iekārtas un akumulators tiek pieslēgti pie dažādiem invertoriem, piemēram, SES kopā ar akumulācijas iekārtu un katram savs invertors, ražošanas moduļiem / parka moduļiem attiecībā uz ražošanas iekārtām ir jāatbilst šajā sadaļā noteiktajām prasībām, savukārt akumulatoram ir jāatbilst sadaļā "Prasības aizsardzībām un tehniskajām spējām elektrostacijai ar akumulācijas iekārtu" noteiktajam.
Vispārīgas prasības visiem ražošanas moduļiem
- SPAmaks. (maksimālsprieguma aizsardzība): 255 V (nostrādes laiks ≤ 1,5 s);
- SPAmin. (minimālsprieguma aizsardzība): ≤ 195,5 V (nostrādes laiks ≤ 3 s);
- f> (maksimālās frekvences aizsardzība): ≥ 52,0 Hz (nostrādes laiks ≤ 0,5 s);
- f< (minimālās frekvences aizsardzība): ≤ 47,3 Hz (nostrādes laiks ≤ 0,5 s);
- automātiskā sinhronizācija;
- Uk (nesimetrijas sprieguma aizsardzība) (izņemot asinhrono ģeneratoru).
Frekvences jutīguma režīma speciālas prasības
A tips | B tips | C tips |
LFSM–O (frekvences robežvērtība 50,2 Hz; statisma iestatījums 5%) | LFSM–O (frekvences robežvērtība 50,2 Hz; statisma iestatījums 5%) | LFSM–O (frekvences robežvērtība 50,2 Hz; statisma iestatījums 5%) LFSM–U (frekvences robežvērtība 49,8 Hz; statisma iestatījums 5%) |
Reaktīvās jaudas reakcija uz sprieguma izmaiņām
B un C tips | ||
Q(U) (sprieguma kontrole jāveic, ņemot par pamatu elektrostacijas pieslēguma vietas "Sadales tīkls" elektrotīklam sprieguma vērtību). Klientam jāuzstāda VS mērmaiņi elektrostacijas klienta pirmajā transformatoru punktā vai klienta sadales punktā pievienojumā pie "Sadales tīkls", lai nodrošinātu spriegumu un strāvu mērījumus pēc iespējas tuvāk pieslēguma vietai, kas nepieciešami Q(U) funkcijas un "Tīkla kodeksa elektroenerģijas nozarē" 7. pielikumā B vai C-tipa elektroenerģijas parka moduļiem piemērojamo funkciju realizācijai. Gadījumā, ja klienta VS mērmaiņus nevar uzstādīt, nodrošināt šo funkciju izpildi ar spriegumu, strāvu un jaudu aprēķiniem pieslēguma vietā. Šādā gadījumā Q(U) funkcijas (kā arī citu ierīkoto sprieguma regulēšanas funkciju) darbībai jābūt attiecinātai uz VS pieslēguma punktu ar attiecīga tīkla posma (no faktisko mērījumu uzņemšanas vietas līdz VS pieslēguma punktam) matemātiskā modeļa starpniecību. |
Speciālas prasības sinhroniem un asinhroniem ģeneratoriem
Speciālas prasības sinhroniem ģeneratoriem | Speciālas prasības asinhroniem ģeneratoriem |
MSA (maksimālstrāvas aizsardzība starpfāžu īsslēgumu un virsstrāvas gadījumos); ISA (īsslēguma strāvas aizsardzība tuvu starpfāžu īsslēgumu gadījumos); Uk (nesimetrijas sprieguma aizsardzība); Vo (sprieguma leņķa izmaiņu aizsardzība). | MSA (maksimālstrāvas aizsardzība starpfāžu īsslēgumu un virsstrāvas gadījumos); ISA (īsslēguma strāvas aizsardzība tuvu starpfāžu īsslēgumu gadījumos n (apgriezienu aizsardzība, ja nepieciešams); P (pretvirziena aktīvās jaudas aizsardzība). |
Prasības ražošanas moduļu / parka moduļu aizsardzībām pieslēguma vietā
- Aizsardzības aparātiem ražošanas moduļu pieslēguma vietā (līdz 1kV maiņsprieguma pusē):
MSA (maksimālstrāvas aizsardzība starpfāžu īsslēgumu un strāvas pārslodzes gadījumos);
ISA (īsslēguma strāvas aizsardzība tuvu starpfāžu īsslēgumu gadījumos). - Elektrostacijā jānodrošina ražošanas moduļu automātiska atslēgšana: starpfāžu īsslēguma, atļautās elektroenerģijas ražošanas jaudas pārsniegšanas gadījumā.
- Klientam jānodrošina dalīšanas automātikas uzstādīšana elektrostacijas atslēgšanai no elektroenerģijas sadales sistēmas gadījumos, kad samazinās vai palielinās elektrotīkla frekvence, samazinās vai palielinās elektrotīkla spriegums, kā arī sprieguma pārtraukuma gadījumos (atslēgšanas automātika tīkla sprieguma neesamības gadījumā – nostrādes laiks t ≤ 0,5).
Par akumulatoru tiek uzskatīta elektrības akumulācijas jeb uzkrāšanas iekārtu sistēma, kas sastāv no elektroenerģijas akumulācijas elementiem un pārveidotājiekārtas jeb invertora. Invertors ir akumulācijas iekārtu sistēmas neatņemama sastāvdaļa, kas pārveido akumulatora uzkrāto līdzstrāvu maiņstrāvā.
Prasības aizsardzības un tehniskajām spējām elektrostacijām ar akumulācijas iekārtu attiecas uz elektrostacijām ar jaudu lielāku par 50 kW:
- ierīkojot elektrostaciju, kurā ražošanas iekārtas un akumulators tiek pieslēgti pie viena invertora, piemēram, saules elektrostacija kopā ar akumulatoru un hibrīdinvertoru;
- ierīkojot elektrostaciju, kurā ražošanas iekārtas un akumulators tiek pieslēgti pie dažādiem invertoriem, piemēram, saules elektrostacija kopā ar akumulatoru un katram savs invertors, akumulatoram ir jāatbilst šajā sadaļā noteiktajām prasībām, savukārt ražošanas moduļiem / parka moduļiem attiecībā uz ražošanas iekārtām ir jāatbilst sadaļā "Ražošanas moduļu/ parka moduļu aizsardzības prasībām" noteiktajam.
Vispārīgas prasības visiem ražošanas moduļiem
A tips | B tips | C tips |
Akumulators spēj palikt pieslēgts tīklam un darboties vismaz frekvences diapazonos un periodos:
| Akumulators spēj palikt pieslēgts tīklam un darboties vismaz frekvences diapazonos un periodos:
| Akumulators spēj palikt pieslēgts tīklam un darboties vismaz frekvences diapazonos un periodos:
Akumulators spēj palikt pieslēgts tīklam un darboties pie frekvences izmaiņas ātruma, kas nav mazāks par
|
Frekvences jūtīguma režīma speciālās prasības
A, B un C tips | ||
1. att. Akumulatora aktīvās jaudas reakcija LFSM-O režīmā
2. att. Akumulatora LFSM-U raksturlīkne elektroenerģijas ražošanas un patērēšanas režīmā
3. att. Akumulatora pieļaujamais maksimālās aktīvās jaudas kritums pie frekvences, kas zemāka par 49,0 Hz |
A tips | B un C tips | |
Pēc atslēgšanās, ko izraisījuši traucējumi tīklā, akumulatoru atļauts pieslēgties tīklam automātiski, ja:
| Pēc neplānotas atslēgšanās no tīkla, ko izraisījuši traucējumi tīklā, akumulators spēj atjaunot pieslēgumu tīklam pēc sistēmas atjaunošanās stabilā darba režīmā, kad spriegums ir 0,9–1,1 no sprieguma atsauces vērtības un frekvence diapazonā 49,0 – 50,2 Hz, ar ātrumu, kas nepārsniedz 20% Pmax/minūtē. |
C tips | ||
Papildus LFSM-O un LFSM-U režīmam FSM režīmā C-tipa akumulators kumulatīvi izpilda šādas prasības:
4. att. Akumulatora frekvencnoteiktā aktīvās jaudas reakcija FSM režīmā |
Prasības akumulatora bojājumu noturības spējai
A tips | B tips | C tips |
Akumulators spēj darboties, neatslēdzoties no tīkla un pieņemot sprieguma atsauces vērtību (1 r.v.) vienādu ar tīkla nominālo spriegumu "Sadales tīkla" sistēmas pieslēguma punktā (0,4 kV, 6 kV, 10 kV vai 20 kV), šādos diapazonos un periodos:
| Akumulators spēj darboties, neatslēdzoties no tīkla un pieņemot sprieguma atsauces vērtību (1 r.v.) vienādu ar tīkla nominālo spriegumu "Sadales tīkla" sistēmas pieslēguma punktā (6 kV, 10 kV vai 20 kV), šādos diapazonos un periodos:
| Akumulators spēj darboties, neatslēdzoties no tīkla un pieņemot sprieguma atsauces vērtību (1 r.v.) vienādu ar tīkla nominālo spriegumu "Sadales tīkla" sistēmas pieslēguma punktā (6 kV, 10 kV vai 20 kV), šādos diapazonos un periodos:
|
B un C tips | ||
Simetrisku un asimetrisku bojājumu gadījumā akumulators spēj palikt pieslēgts tīklam un turpināt stabilu darbību pēc tam, kad elektrosistēmas darbību pēc īsslēguma pārvades sistēmā atbilstoši iekārtas tehniskajām spējām, bet ne zemāk par laika-sprieguma bojājumnoturības profilu, kā tas noteikts 5. att. 5. att. B un C-tipa akumulatora bojājumnoturības profils pieslēgumpunktā Akumulators spēj nodrošināt ātrdarbīgu bojājuma strāvas piegādi,
Akumulators nodrošina, ka ātrdarbīgai bojājumu strāvai ir reaktīvās strāvas raksturs, tās maksimālā vērtība simetrisku īsslēgumu gadījumā nav mazāka par iekārtu nominālo strāvu un strāva pieaug vismaz attiecībā 2% pret 1% sprieguma samazināšanu zem 0,8 r.v. Nesimetrisku īsslēgumu gadījumā ir pieļaujami papildus ātrdarbīgās bojājuma strāvas ierobežojumi; Pēc bojājuma akumulators nodrošina aktīvās jaudas atjaunošanu tik ātri, cik tas tehniski iespējams, bet laika periodā, kas nav lielāks par 1 sekundi, skaitot no brīža, kad bojājums ir novērsts un spriegums pieslēgumpunktā sasniedzis vērtību diapazonā 0,8 līdz 1,1 r.v. |
A tips | B tips | C tips |
- | Akumulators nodrošina reaktīvās jaudas reakciju uz sprieguma izmaiņām pieslēguma vietā "Sadales tīkla" elektrotīklam atbilstoši 6. att. noteiktajam profilam. 6. att. B-tipa akumulatora reaktīvās jaudas reakcija uz sprieguma izmaiņām pieslēguma punktā sadales sistēmai | Akumulators nodrošina reaktīvās jaudas reakciju uz sprieguma izmaiņām pieslēguma vietā "Sadales tīkla" elektrotīklam atbilstoši 7. att. noteiktajam profilam. 7. att. C-tipa akumulatora reaktīvās jaudas reakcija uz sprieguma izmaiņām pieslēguma punktā sadales sistēmai Akumulators nodrošina reaktīvās jaudas spēju diapazonā no maksimālās patēriņa jaudas līdz maksimālajai ražošanas jaudai atbilstoši iekārtas tehniskajām spējām, bet ne mazāku par 8. att. noteikto profilu. Ja dažas akumulatora apakšvienības nav pieejamas sakarā ar bojājumu vai apkopi, reaktīvās jaudas spēja var būt attiecīgi mazāka. 8. att. Akumulatora reaktīvās jaudas spēja pie mainīgās aktīvās jaudas un sprieguma 1 p.u. pieslēguma punktā sadales sistēmai |
Papildu prasības
Akumulatora īpašnieks savas aizsardzības un kontroles ierīces organizē šādā kārtībā (no svarīgākās uz mazāk svarīgo):
- tīkla un akumulatora aizsardzība;
- attiecīgā gadījumā virtuālā inerce;
- frekvences kontrole (aktīvās jaudas pielāgošana);
- jaudas ierobežošana;
- jaudas gradienta ierobežojums.
Akumulatora elektriskās aizsardzības prevalē pār operatīvo kontroli, ņemot vērā sistēmas drošību un darbinieku un sabiedrības veselību un drošību, kā arī lai mazinātu kaitējumu akumulatoram.
Akumulators saglabā statisko stabilitāti, darbojoties jebkurā tā P-Q diagrammas punktā, ja ir jaudas svārstības. RAA projektu, DVS projektu, gala aparatūras (RTU) konfigurāciju, datu apjomu un saites izveidi ar SCADA (ja izsniegtajās tehniskajās prasībās norādīts), saskaņot ar "Sadales tīklu" tehniskās informācijas portālā saskano.sadalestikls.lv
A tips | ||
Elektroenerģijas ražošanas modulim jābūt aprīkotam ar loģisku saskarni (ievades ports), lai aktīvo izejas jaudu pārtrauktu piecu sekunžu laikā no brīža, kad ievades portā saņemta instrukcija. A-tipa elektrostacijai ar uzstādīto jaudu, sākot no 250 kW, izsniegtajās tehniskajās prasībās var tikt paredzēts savienojums starp ražošanas moduli un "Sadales tīkla" dispečervadības sistēmu SCADA ražošanas pārtraukšanai un mērījumiem. Ja izsniegtajās tehniskajās prasībās šāds nosacījums ir iekļauts, ir jāievēro ģenerācijas vadības prasības kā B tipa ražošanas modulim (ievērojot A-tipam paredzēto signālu tabulu) un būs jānoslēdz ar "Sadales tīklu" nolikums par savstarpējām operatīvajām attiecībām. Ja izsniegtajās tehniskajās prasībās šāds nosacījums nav iekļauts, savienojums starp A-tipa ražošanas moduli (ar ražošanas jaudu līdz 499,99 kW) un "Sadales tīkla" dispečervadības sistēmu SCADA nav jāveido. |
B un C tips | |||||||||||||||||||||||||||
Aktīvās izejas jaudas kontrolei elektroenerģijas ražošanas modulim jābūt aprīkotam ar saskarni (ievades ports), lai pēc tam, kad ievades portā saņemta instrukcija, varētu samazināt aktīvo izejas jaudu, kā arī saņemt nepieciešamo informāciju no ražošanas moduļa. Savienojuma izveidei starp ražošanas moduli un "Sadales tīkla" dispečervadības sistēmu SCADA jāatbilst iepriekš izsniegtajām tehniskajām prasībām. Risinājums var tikt arī pielāgots šajā sadaļā aprakstīto tehnisko prasību nosacījumiem, saskaņojuma pieteikums jāiesniedz tehniskās informācijas portāla sadaļā "Informācija projektētājiem un zemes ierīkotājiem". Elektroenerģijas ražošanas modulim ir jānodrošina vadība un signālu nosūtīšana uz "Sadales tīkla" dispečervadības sistēmu SCADA, izmantojot IEC60870-5-104 datu pārraides protokolu datu apmaiņai ar diviem datu centriem vienā redundances grupā. Klienta dispečervadības sistēmas (DVS) gala iekārtas izvēli "Sadales tīkls" rekomendē veikt atbilstoši "Sadales tīkla" materiālu reģistram: 19. grupa: RAA un DVS iekārtas, 1909. apakšgrupa. Datu apmaiņas organizēšanai klientam par saviem līdzekļiem jāizveido tikai šim mērķim paredzēts un atbilstoši konfigurēts GPRS datu pārraides kanāls, elektroenerģijas ražošanas moduļu tuvumā uzstādot savu modemu informācijas nodošanai uz "Sadales tīkla" dispečervadības sistēmu SCADA. Modema SIM karti un nosacījumus APN kanāla izveidošanai nodrošinās AS "Latvenergo". Lai pieteiktu sprieguma padošanu un elektrostacijas pieslēgšanu "Sadales tīkla" dipečervadības sistēmai SCADA, sagatavojiet elektrostaciju pārbaudes uzsākšanai nepieciešamos dokumentus un apliecinājumu par objekta gatavību sprieguma saņemšanai, parakstiet dokumentus ar drošu elektronisko parakstu un aizpildiet pieteikumu "Elektrostacijas pārbaude un pieslēgšanas atļauja" tehniskās informācijas portālā saskano.sadalestikls.lv. Vidēji 10 darbdienu laikā izskatīsim dokumentus un sazināsimies ar jums par plānoto sprieguma padošanas laiku un datumu, kā arī par elektrostacijas pieslēgšanu "Sadales tīkla" dispečervadības sistēmai SCADA. Pieteikt sprieguma padošanu un elektrostacijas pieslēgšanu "Sadales tīkla" dispečervadības sistēmai SCADA rekomendējam brīdī, kad esat uzstādījis elektrostaciju un tā ir gatava saņemt spriegumu un tikt pieslēgta savienojumā ar dispečervadības sistēmu SCADA, tomēr, ja vēlaties ātrāku konsultāciju par tehniskajām prasībām, aizpildiet pieteikumu "Elektrostacijas pārbaude un pieslēgšanas atļauja" tehniskās informācijas portālā saskano.sadalestikls.lv, norādot, ka nepieciešama konsultācija par sprieguma padošanu un elektrostacijas pieslēgšanu "Sadales tīkla" dispečervadības sistēmai SCADA. Koģenerācijas stacijām, kuru galvenais uzdevums ir ražot siltumu rūpnieciska objekta ražošanas vajadzībām vai objektu siltumapgādei, savienojumu starp ražošanas moduli un "Sadales tīkla" dispečervadības sistēmu SCADA nav jāveido. Detalizētas prasības
Papildu prasības C-tipa moduļiem
C tipa elektrostaciju pieslēgšanas tehniskais risinājums Prasības informācijas apmaiņai starp C-tipa akumulatoru un AS "Augstsprieguma tīkls" dispečervadības sistēmu
Objektiem, kas nodrošina FSM spējas
Objektiem, kas nodrošina aFRR spējas
Informācijas avots: AS "Augstsprieguma tīkls"; pirms ieviešanas, aicinām precizēt prasības. |
A tips | ||
ZS shēma |
B un C tips | ||
Komutācijas punkts ar vidsprieguma uzskaiti (VSU) Tipveida komutācijas punkta elektrostacijas pieslēguma vidsprieguma tīklā tehniskā specifikācija ir pieejama "Sadales tīkla" tehnisko specifikāciju sarakstā KP shēma Brīvgaisa reclouser tipa jaudas slēdzis ar vidsprieguma uzskaiti (VSU) Brīvgaisa jaudas slēdža tehniskā specifikācija B tipa elektrostacijām ir pieejama "Sadales tīkla" tehnisko specifikāciju sarakstā
|
Vidējās pieslēguma izbūves izmaksas (bez PVN), ja nepieciešami "Sadales tīkla" elektrotīkla izbūves darbi
A tips | B tips | C tips |
Līdz 0,1 MW – 5 000 EUR Līdz 0,499 MW – 18 900 EUR | 103 000 EUR | 250 000 EUR |