Pieaudzis mežizstrādes un rakšanas darbos bojāta elektrotīkla gadījumu skaits; aicina darbu veicējus būt vērīgiem

Latvijā šogad jūtami audzis mežizstrādes un dažādu rakšanas darbu laikā bojāta elektrotīkla gadījumu skaits – sarauti gan pazemes kabeļi, gan gaisvadi. Ja pērn pirmajos četros mēnešos, no janvāra līdz aprīlim, tika reģistrēti ap 90 šādi gadījumi, tad šai pašā periodā šogad – jau ap 130 gadījumi jeb vidēji teju viens gadījums ik dienu. Turklāt tīkls nereti tiek bojāts arī saskaņotu darbu situācijās, tāpēc AS "Sadales tīkls" aicina darbu veicējus būt vērīgiem un stingri ievērot darba tehniskās un drošības prasības.

Nevērīgums vai darba drošības noteikumu pārkāpumi var rezultēties bojātā elektrotīklā, kas savukārt var apdraudēt pašu darbu veicēju dzīvību, kā arī radīt elektroapgādes pārtraukumus lielam skaitam apkaimes iedzīvotāju. Lai no šādām situācijām izvairītos, pirmkārt, pirms darbu veikšanas tie jāsaskaņo ar "Sadales tīklu", īpaši, ja plānoti rakšanas darbi, bez kuriem nereti neiztikt, piemēram, būvniecības objektos – tad no elektrotīkla uzturētāja jāsaņem to veikšanas atļauja. Šī atļauja jāpieprasa arī gadījumā, ja darbu veicējs ir pārliecināts, ka teritorijā neatrodas elektrokabeļi – priekšstats var būt maldīgs. Atļauja no "Sadales tīkla" jāsaņem arī tad, ja plānots veikt saimnieciskos darbus gaisvadu līniju tuvumā (aizsargjoslās).

Pieteikumu atļaujas saņemšanai var iesniegt, autorizējoties interneta vietnē saskano.sadalestikls.lv, speciālisti pārbaudīs kabeļlīniju atrašanos darbu teritorijā. Atbildi "Sadales tīkls" parasti sniedz vidēji divu darbdienu laikā.

Otrkārt, darbu norises laikā stingri jāievēro Aizsargjoslu likumā minētās prasības. Piemēram, jāņem vērā, ka zemes rakšanu ar tehniku aizliegts veikt tuvāk par 1 metru no kabeļu līnijas, bet mežos – tuvāk par 1,5 metru no kabeļu līnijas. Tāpat kabeļlīniju aizsargjoslā zemes apstrādes darbus nedrīkst veikt dziļāk par 30 centimetriem (aramzemēs dziļāk par 45 centimetriem). Aizsargjoslās arī aizliegts veikt grunts planēšanu ar tehniku.

Katrs avārijas bojājums nozīmē to, ka "Sadales tīkla" darbiniekiem jāpārtrauc plānveida darbi un jāsteidzas uz tā novēršanu. Diemžēl nav reti gadījumi, kad vainīgais par negadījumu neinformē "Sadales tīklu", kas var ievērojami paildzināt bojājuma novēršanu, vienlaikus pagarinot arī elektroapgādes traucējumu ilgumu iesaistītajiem klientiem, kuru vidū var būt slimnīcas, skolas, uzņēmumi, luksofori. "Sadales tīkls" aicina būt atbildīgiem un par izraisīto bojājumu nekavējoties informēt, zvanot uz diennakts bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 8404 vai piesakot bojājumu mājaslapā sadalestikls.lv (sadaļā "Pieteikt bojājumu"). Vēlams lejupielādēt arī bojājuma vietas foto – tas ļaus "Sadales tīkla" speciālistiem attālināti noteikt adresi, novērtēt elektrotīkla bojājuma apjomu, sarežģītību un operatīvāk organizēt tā novēršanu.

Situācijā, kad tehnika saskaras ar elektrolīnijas vadiem, vadītājam vispirms jādomā par savu dzīvību. Ja iespējams, ar tehniku jāturpina pārvietoties, izkļūstot no elektrobīstamības zonas, bet nekādā gadījumā nedrīkst pārsteidzīgi pamest transportlīdzekli – sekas var būt letālas! Pareiza rīcība soli pa solim atainota "Sadales tīkla" elektrozinību un darba drošības speciālistu sagatavotajā video "Kā rīkoties, ja tehnika pieskārusies elektrības vadiem?", kas pieejams Youtube platformā.